Kolumna: Pod takšnimi pogoji gola ne bi dal niti Messi

Getty Images

Slovenska nogometna reprezentanca je v nedeljo po izredno slabi predstavi na Hampden Parku z 0:1 izgubila s Škotsko in zapravila pomembne točke v boju za uvrstitev na svetovno prvenstvo 2018 v Rusiji.

Veliko prahu je dvignil že reprezentančni seznam Srečka Katanca, a zaradi želje po dobrem rezultatu slovenskega selektorja na novinarski konferenci nihče ni napadel z neprijetnimi vprašanji. Katanec je od predstavitve seznama ves čas opozarjal na močne Škote, ki pa so roko na srce daleč od stare slave, zato je nov poraz na Otoku velik neuspeh.

Slovenci si na včerajšnji tekmi niso zaslužili ničesar. Že začetna enajsterica je dvignila marsikatero obrv, 90 minut brezidejne igre pa najverjetneje razžalostilo vse nogometne navdušence v Sloveniji. Slovenci so delovali nebogljeno, taktična priprava nična in poraz je bil neizogiben. Zdelo se je, da je bil ves trud Nogometne zveze Slovenije, ki se je za ustvarjanje pozitivne klime res zelo potrudila, zaman.

Vsi v reprezentanci so pred tekmo opisovali dobro vzdušje, nekateri so razmišljali celo o zmagi, zato so veliko pričakovali tudi navijači. Samozavesti zagotovo ni dvigoval Katanec, ki včasih preveč podcenjuje znanje svojih izbrancev. Roko na srce ima na voljo generacijo, kot je ni imel še nihče, ki je sedel na klopi Slovenije. A njegovih neposrečenih nastopov na tiskovnih konferencah smo v drugem mandatu na klopi slovenske reprezentance že vajeni – včeraj je zablestel tudi z izjavami po tekmi, ko ni znal opisati razloga menjav.

Najbolj je v oči bodla slaba igra v napadu. Zaradi stila igre, ki ga gojijo Škoti, bi marsikdo v igri pričakoval Roberta Berića in kasneje Milivoja Novakovića, ki bi se lahko borila z visokimi in močnimi branilci Škotske. Razočarala je tudi zvezna vrsta. Kevin Kampl ni bil na nivoju, Reneju Krhinu pa se je vnovič poznalo, da v klubu ne igra. Predvsem je bilo nerazumljivo, da so Krhina, ki je igral na položaju zadnjega zveznega, v zadnjih 20 minutah mučili krči, Katanec pa ni reagiral.

NK Maribor/Facebook

Da se Škote da premagati, so dokazali že Mariborčani, ki so v evropskih tekmovanjih pravi strup za klube iz Premiershipa. A Katanec se za Mariborčane v drugem mandatu malokrat odloča; izogibal se jih je tudi takrat, ko so igrali v ligi prvakov. Zato se bomo za vedno lahko spraševali  kaj bi proti Škotom prikazal Luka Zahović, najboljši strelec Prve lige Telekom Slovenije, ki fizično res ni na nivoju škotskih robustnežev, a je nos za gol dokazal že nemalokrat. Mladenič bi zagotovo bolje izkoristil tisto edino slovensko priložnost, ki jo je zapravil Roman Bezjak, ko je iz težkega položaja le nastreljal vratarja Craiga Gordona.

Katanec je ob predstavitvi seznama dejal, da prvo ime Maribora v letošnji sezoni gole dosega le pod določenimi pogoji. Gospod selektor! Pod pogoji, ki jih je včeraj ustvarila naša igra, gola ne bi dala ne Lionel Messi, ne Maradona z božjo roko, saj mora žoga za kaj takega vsaj priti pred ali v kazenski prostor. Nasploh je taktična priprava za včerajšnjo tekmo delovala napačna. Najbolj je v oči bodla slaba igra obeh bočnih branilcev. Pri tem je prednjačil predvsem Bojan Jokić, ki v napadu nikoli ne blesti, včeraj pa je imel ogromno težav tudi pri obrambnih nalogah. To spet odpira zanimivo vprašanje, saj Katanec vseskozi nerga o težavah na boku, a s kakšno menjavo ne želi tvegati. Stojanović, Skubic, Trajkovski, …. , vse to so moderni bočni nogometaši, ki so sposobni kaj opraviti tudi v napadu. A zanj najverjetneje ne “uklizavajo” dovolj.

Točke so zdaj izgubljene, pred reprezentanco pa je nov premor do junija, ko bo Slovenija gostila Malto. To je tekma, ki mora prinesti nove tri točke. Kakšnih drastičnih sprememb v izbrani vrsti zagotovo ne bo, zato lahko le upamo, da se nekaj premakne v igri – še posebej pri organizaciji napadov. Iskreno pa si moramo priznati, da si s takšnimi predstavami Slovenija ne zasluži poti na svetovno prvenstvo.