Na današnji dan pred 10 leti: Inter je osvojil LP

Serie A 22. Maj 202020:46 > 21:26
Getty Image

Na današnji dan pred 10 leti so nogometaši milanskega Interja, pod vodstvom Joseja Mourinha in na krilih Diega Milita, osvojili Ligo prvakov.

Getty Image/ Valerio Pennicino

Morda bi se zgodovina zasukala v drugo smer, če ne bi bil leta 2010 pred polfinalnim obračunom med Interjem in Barcelono dejaven vulkan na Islandiji. Katalonci se v Italijo, zaradi vulkanskega pepela, niso mogli odpraviti z letalom. Na dolgo pot v Milano so se podali z avtobusom. Kataloncem so se poznale težke noge – na San Siru jih je Inter premagal s 3:1. Na povratni tekmi smo spremljali enosmerni promet. V 28. minuti je Motta udaril Busquetsa in si prislužil drugi rumeni karton, tako, da je imela blaugrana večji del tekme igralca več. Varovanci Pepa Guardiole so bili veliko boljši tekmec, a Mourinhov bunker je deloval brezhibno – do 84. minute, ko je v polno meril Pique. Barca je vršila pritisk in iskala zadetek, ki jo bi peljal v veliki finale. Bojan Krkić je zabil v 92.minuti in poskrbel za delirij na Camp Nou-u, ki pa je trajal zgolj sekundo. Glavni delilec pravice Frank de Bleeckerle ni pokazal na sredino igrišča, kajti po njegovem mnenju je podajalec Yaya Toure igral z roko. Odločitev sodnika je bila napačna.

Veliki finale je potekal v Madridu. Mourinho se je pomeril proti nekdanjemu mentorju – Louisu van Gaalu, ki je do finala popeljal Bayern Munchen. Bavarci so tekmo bolje odprli in nanizali nekaj lepih priložnosti. Nekajkrat je v kazenski prostor Italijanov nevarno prodrl Robben. Pri rezultatu 0:0 bi glavni sodnik Howard Webb moral pokazati na belo točko – po strelu Van Buytena je žoga Maicona zadela v roko, toda angleški sodnik se ni odločil za najstrožjo kazen. Nerazzurri so do vodilnega zadetka prišli v 35. minuti – po podaji Sneiderja je v polno meril Milito.

V drugem polčasu smo spremljali zelo atraktiven nogomet. Priložnosti so se vrstile na obeh straneh. Tekmo je v 70. minuti odločil junak Interja Diego Milito, ki je Van Buytena zavrtel kot vrtavko, nato pa poslal žogo mimo nemočnega Butta. Argentinec je uprizoril predstavo, ki je nedvomno definirala njegovo kariero. Kot Kitajski zid trdna obramba Interja je zdržala – Julio Cesar je mrežo ohranil nedotaknjeno. Ekipa iz Milana je Bayern premagala z rezultatom 2:0

Inter je tretjič postal evropski prvak. Nerazzurri so postali prva italijanska ekipa, ki je osvojila trojčka – Serie A, italijanski pokal in Ligo prvakov. Mourinho je drugič in za zdaj zadnjič osvojil najelitnejše klubsko tekmovanje. Portugalec se je po koncu sezone preselil k Realu iz Madrida.

Pokal z velikimi ušesi je na Santiago Bernabeu dvignil Argentinec Javier Zenetti.

Wesley Sneijder se je istega leta z nizozemsko reprezentanco prebil v finale svetovnega prvenstva, zato mnogi menijo, da si je tisto leto zaslužil zlato žogo, a ta je romala v roke Lionela Messija.

Gotovo je bilo leto 2010 zelo težko za Arjena Robbena, saj je izgubil dva velika finala – v Ligi prvakov in na mundialu v JAR.