Buffon: Tuj denar je udarec za nogometno tradicijo

Serie A 20. Mar 201714:37 > 14:39
Getty Image/ Marco Luzzani

Zlata leta italijanskega nogometa so že davno minila, toda zadnjih let klubi dokazujejo, da bi lahko bilo bolje. Napredek je počasen, največji napredek pa se vidi pri klubih s tujimi investitorji.

Valerio Pennicino, Getty Images Sport

Ne glede na to, kako se lastnikom klubov tovrstno početje zdi donosno, ne mislijo vsi, da je to dobro. Eden od tistih, ki so proti prihodu tujega kapitala v italijanske klube, je tudi Gianluigi Buffon, legenda nogometa na italijanskem škornju in nekdo, ki dobro ve, zakaj tako govori. “Tuji investitorji v Serie A? Roma ima posel z Američani. Inter in Milan s Kitajci … Ne gre. To je zelo slabo za Italijo in velik udarec za nogometno tradicijo in nogomet na splošno,” je prepričani legendarni vratar Juventusa.

Buffon je za Kicker med drugim odkril tudi to, da se je dolgo časa boril z depresijo, a na koncu iz tega izšel kot zmagovalec brez uporabe zdravil, kar je zanj še večji uspeh. “Za mene je bilo ključno, da ne uporabljam zdravil. Bil sem kreator lastne usode in pomembno mi je, da nisem postal odvisen od raznih drog.”

Buffon se počasi približuje petemu desetletju življenja, vendar še vedno ima visoke cilje na športnih igriščih. Med drugim želi osvojiti Ligo prvakov. “Vratar mora biti mazohist. Vlogo vratarja lahko povežete z vlogo enega sodnika. Imate moč, da ukazujete. Vratar lahko le prejme gol. Zelo redko in težko ga doseže, vendar zato vseskozi trpi žaljivke. Psihologi bi zaradi tega morali podrobno preučiti psiho vratarjev, ki je polna nasprotjuočih si stvari. Mislim, da je velik šok, ko vratar naredi našako. Jaz potrebujem tudi nekaj dni, da si opomorem. Zavidam tistim, ki lahko take stvari preživijo brez emocij,” je bil iskren Buffon: “Leta sem se spraševal, kaj je to, kar me vedno spravi v pogon. Notranja borba mi daje motivacijo. Mislim, da bi se počutil praznega, če bi že osovjil Ligo prvakov. Tako me še vedno vodi ta želja.”