Pet ključnih trenutkov spomladanskega dela PLTS

Prva liga 31. Maj 201815:15 > 15:30
NK Olimpija/SPS

Sezona 2017/18 je bila na slovenskih nogometnih zelenicah vsekakor ena izmed najbolj napetih v zgodovini. Maribor in Olimpija sta se za naslov v Prvi ligi Telekom Slovenije borila vse do zadnjega kroga, poglejmo pa pet ključnih dogodkov, ki so še kako vplivali na končni razplet.

1. Ricardo Alves v 94. minuti za zmago proti Celju

Mariborčani so spomladanski del začeli z bledo predstavo proti Aluminiju, s katerim so se v Ljudskem vrtu razšli brez zadetkov in osvojili le točko. Olimpija je bila na delu isto popoldne in se prav tako mučila proti izredno neugodnim Celjanom. Po novem konfuznem prestopnem roku se je zdelo, da Ljubljančani niso pravi in da ne bodo uspeli izkoristiti darila Maribora, nato pa je prišla 94. minuta in prosti strel, ki ga je z dobrih 20 metrov sijajno izvedel Ricardo Alves. Zadetek, ki je bil vsekakor zlata vreden in je nogometašem Olimpije vlil prepotrebno samozavest, je nato poskrbel, da so zmaji do domačega derbija z Mariborom nanizali kar šest zaporednih zmag in si ob tekmi več priigrali kar deset točk naskoka pred večnim tekmecem.

2. Alexandru Cretu, ljubljanski »trojanski konj«?

Romunski vezist Alexandru Cretu je v slovenski nogomet vstopil z velikimi napovedmi nekdanjega športnega direktorja Olimpije Ranka Stojića. Nekdanji srbski vratar je na začetku Cretujeve poti pri Olimpiji dejal celo, da bi romunskega vezista še kako potrebovala slovenska reprezentanca, a Cretu tega na terenu ni znal pokazati. 26-letnik je v zeleno-belem dresu debitiral prav na večnem derbiju, 25. februarja 2017, in ob nekaterih sicer dobrih potezah storil napako ob zadetku Luke Zahovića, ki je bil dovolj za minimalno zmago Maribora. Vijolice so nato brez večjih težav osvojile naslov, Cretu pa je do konca sezone zbral lepo število minut.

Romun je dokazal, da je zelo močen igralec, ki zna dobro odigrati tudi v napadu, ob vseh naštetih dobrih lastnostih pa nagnjen k usodnim napakam na polovici svoje ekipe. S prihodom Igorja Bišćana je Cretu izgubil mesto v začetni enajsterici, hitro pa so se začele širiti govorice o prestopu k Mariboru. Z bombastično novico je 14. avgusta 2017 udarila Ekipa, ki je takrat prvič poročala o morebitnem prestopu Romuna. Stvari so nato potihnile, Cretu ni igral, pozimi vendarle odpotoval na priprave v Turčijo, nato pa šok za Milana Mandariča.

NK Maribor/Twitter

Maribor je izkoristil slabo spisano pogodbo za morebiten prestop Cretuja, Olimpiji nakazal 100 tisoč evrov in 13. februarja potrdil njegov prihod. Cretu je kljub dejstvu, da so Mariborčani priprave oddelali brez njega, takoj dobil mesto v začetni enajsterici, kar najverjetneje ni bila dobra odločitev. Romun nikakor ni uspel nadomestiti Marwana Kabhe in zvezna vrsta Maribora je z njim delovala zelo impotentno.

Vse skupaj močno spominja na primer Milivoja Novakovića iz sezone 2015/16, ko je Maribor prav tako dobil prestopno bitko z Olimpijo, a na koncu izgubil naslov v Prvi ligi Telekom Slovenije. Cretu seveda ni glavni krivec za izgubljene točke Maribora na začetku pomladi, a njegove predstave vsekakor niso bile na nivoju, ki so ga ob velikih besedah Zlatka Zahoviča pričakovali navijači.

NK Maribor/Drago Wernig

3. Afera »Počasi, sine moj.« prebudila Maribor

Zlatko Zahovič in Darko Milanič sta bila v preteklosti velikokrat skupaj na klopi. Zato prisotnost športnega direktorja na tekmi s Krškim ni presenetila nikogar. Maribor je bil v slabi formi, Zahovič je s prisotnostjo zagotovo želel dvigniti ekipo, a znova je sledil pravi šok. Vijolice so po domačem porazu z Domžalami v 23. krogu izgubile še naslednjo domačo tekmo in kriza Maribora je bila uradna. Gostje so slavili z 2:0, med tekmo pa sta najbolj odmevali dve menjavi v prvem polčasu, ki nista poskrbeli za preobrat. Zahovič je po tekmi razočaran in živčen stopil pred novinarje ter poskrbel za novo črno piko v svoji sicer hvale vredni karieri. Odločil se je besedno obračunati z novinarjem Ekipe, njegovo dejanje pa je imelo resne posledice. Prvič se je zgodilo, da ga klub ni v celoti podprl, Nogometna zveza Slovenije pa mu je izrekla šestmesečni suspenz. Milanič je z igralci zavihal rokave, odmaknjeni od pritiska medijev in navijačev so najprej v Stožicah remizirali z Olimpijo, nato pa nanizali kar sedem zaporednih zmag in se povsem približali Olimpiji. Večno se bomo lahko spraševali, če je bil Zahovičev izpad načrtovan, v vsakem primeru pa je bil prav to trenutek, ko se je Maribor spomladi vendarle prebudil.

NK Olimpija Ljubljana

4. Milan Mandarić končno brez menjave trenerja

Ko je Igor Bišćan pred sezono postal trener Olimpije, se je marsikdo spraševal, kako dolgo bo nekdanji hrvaški zvezdnik ostal v slovenski prestolnici. Mandarić je v Ljubljani vselej deloval na način, ko je trenerje menjaval hitreje kot spodnje hlače, letos pa ubral drugačno taktiko. To je presenetilo predvsem ob treh zaporednih aprilskih remijih in še dveh v maju, ko se je Maribor povzpel celo na vrh lestvice PLTS. Olimpija je v 33. krogu pred večnim derbijem doma remizirala z Ankaranom, v oči pa je bodla predvsem neučinkovitost v napadu. Ob tistem remiju in vseh govoricah iz nogometnega sveta, je takrat marsikdo pričakoval pričakovano. Mandarić je šokiral, Bišćan je ostal na klopi in sledil je…

5. Epski večni derbi

Slovenija je 19. maja 2018 končno dočakala večni derbi, ki je v samem finišu odločal o razpletu v državnem prvenstvu. Mariborčani so v srečanje vstopili s prvega mesta in na krilih desetih tekem brez poraza. Malokdo je verjel v zmago Olimpije, še manj pa je bilo tistih, ki so pričakovali, da bosta oba trenerja, ki sta do derbija vselej zagovarjala pragmatično igro, šla na polno. Tekma je bila fantastična, Olimpija je povedla prva, sledil je preobrat Maribora in za konec še epski preobrat Olimpije, ki ji je, kot se je izkazalo na koncu, naslov z glavo pristreljal argentinski slovenec Andres Vombergar. Do konca prvenstva sta preostala še dva kroga, a po zmagi Olimpije je bilo že skorajda povsem jasno, da Maribor, ki je sicer brcal do konca, ne bo ubranil naslova.

%MCEPASTEBIN%