Mandarić se bo poslovil po "premiku" v Evropi

Prva liga 31. Jan 201911:41 > 11:51
Getty Images

Predsednik Olimpije Milan Mandarić je v intervjuju za STA razkril nekaj zanimivosti in se znova dotaknil tudi svojega odhoda iz Ljubljane.

Težko reči, kdaj se bo zgodilo,” je o odhodu iz Olimpije v pogovoru za STA dejal Mandarić in nadaljeval: “Moj cilj je, da Olimpijo popeljemo na vrh slovenskega nogometa in da naredi premik v Evropi, kar si želim v tem letu. Tako da ostajam zagotovo do konca sezone in bom verjetno sodeloval še pri evropski zgodbi. Če se vse poklopi, tako kot se mora, bo to moj ‘arrivederci’ (na svidenje).

Srbski poslovnež je že večkrat poudaril, da bi rad Olimpijo očistil “nepotrebni stroškov” in jo novemu lastniku predal brez dolgov. “Vključno s štirimi milijoni evrov dolga, ki sem jih plačal nekdanjim lastnikom kluba,” pravi prvi mož Olimpije, ki je z nižanjem stroškov v mislih “zarezal” tudi v igralski kader.

Milan Mandarić je prepričan, da je bil uspeh Olimpije na domačih tleh občutno predrag: “Olimpija je imela uspeh v zadnjih treh sezonah, ampak ta uspeh je stal več, kot bi moral. Nekaj denarja je bilo potrošenega nekontrolirano. Ne morem nikogar kriviti, saj sam nosim posledice, ampak moji športni direktorji so, dokler sem bil v ZDA, potrošili denar za igralce, ki niso prinesli pričakovanega. So na plačilnem seznamu, a ne igrajo.

Mandarić je priznal, da je bil proračun zelo velik, najverjetneje kar 70-odstotkov celotne lige, zato ne čudi, da se je odločil za krčenje, v katerem se od Olimpije poslavljajo predvsem nogometaši, ki niso igrali veliko. “Zdaj se jih rešujemo, puščamo jih kot proste igralce, tudi plačamo jim del odpravnine,” pojasnjuje Mandarić in dodaja, da si želi ob odhodu klub pustiti z “normalnim proračunom, manjšim za 30, 40 odstotkov v primerjavi z zdajšnjim.”

Kljub nižanju stroškov pa apetiti ostajajo nespremenjeni in zelo visoki: “Borba za prvo mesto in borba za osvojitev pokala. To je v načrtu Olimpije v vsaki sezoni, odkar sem tukaj. Smo v polfinalu pokala, imam dober občutek, da ga bomo osvojili. Igramo proti Aluminiju, pozabil sem že, kako se je končala zadnja medsebojna tekma.

V prvenstvu pa smo devet točk za Mariborom, igramo pa še dvakrat proti njemu. Ekipa, ki se sestavlja, je zelo pozitivna. Cilj je, da gremo naprej z igralci, željnimi uspeha. Mislim, da smo na dobri poti,” pravi Olimpijin šef in meni, da je optimističen “zaradi nove, pozitivne energije v ekipi in zadovoljstva mladih igralcev”.

Mandarić se je dotaknil tudi statusa Roka Kronavetra, ki kljub vsem nesporazumom ostaja član Olimpije in gre z ekipo na priprave. “Ne vem, zakaj se toliko govori o Kronavetru. On je igralec Olimpije in gre z ekipo na priprave. Zelo je pozitiven, je del ekipe, je izkušen. Seveda, če se pojavi kakšna ponudba, ki bi ga zanimala, potem bomo razmišljali o tem. Za zdaj pa je vse normalno. Isto lahko rečemo tudi za druge igralce,” odgovarja Mandarić.

Na izhodnih vratih tako ostaja le Andres Vombergar, ob Kronavetru in Murinem Roku Sirku najboljši strelec lige. Najprej je bil v igri prestop v avstrijski Rapid, zdaj pa sta v ospredju ponudbi iz Rusije in Francije.

Vombergar je še edini od igralcev, za katerega obstaja možnost, da ga izgubimo. Gledamo pa tudi za njegovo zamenjavo, tako da ne bomo ostali brez enakovredne zamenjave. Možnosti za Vombergarjev odhod so velike, ampak ni konec, dokler ni konec,” pojasnjuje Mandarić in dodaja, da so imeli nekaj ponudb tudi za Jucieja Lupeto in Stefana Savića, a oba ostajata v Ljubljani, saj Olimpija igralcev ne spušča za drobiž. Mandarić je prestope za konec slikovito opisal: “Ne dajemo igralcev za majhen denar, tudi za slovenski nogomet je dobro, da ne prodaš igralca za 75.000, ampak za 750.000 evrov ali tri ali pa pet milijonov.