Xavi kritizira Barco in hvali Real

La liga 21. Jul 201715:34 > 15:37
David Ramos/Getty Images

Legenda Barcelone in španske reprezentance Xavi Hernandez je napovedala konec kariere in odhod v trenerske vode. "Igram zadnjo sezono. Postal bom trener, vendar to ne morem postati takoj," je dejal čan katarskega Al Sadda.

Xavi je v Katar odšel leta 2015. Pred tem je bil kar 17 let član Barcine članske ekipe, s katero je osvojil osem naslovov španskega prvaka in štiri zmage v Ligi prvakov. “Igram zadnjo sezono. Postal bom trener, vendar to ne morem postati takoj. Poznam trenersko metodologijo, vendar se moram naučiti, kako jo uporabljati. Moja trenerska ideja je jasna: posest in hitro odvzemanje žoge. Če imam lahko 90 odstotno posest žoge, je to boljše kot 89,” je Xavi na kratko povzel svojo nogometno filozofijo, ki jo bo v prihodnosti poskušal prenesti na bodoče nogometne generacije.

Xavi se je dotaknil tudi delovanja Barcelone in njene tržne politike ter predvsem dejstva, da slovita La Masia v zadnjem času v proizvajanju mladih talentov ni tako uspešna, kot v njegovi dobi. “Generalno gledano se mi zdi, da se je Barcelona uspavala. Kot da verjame, da se bodo mladi nogometaši pojavili smai od sebe. Naloga trenerja je, da uči mlade nogometaše in jih pripravi za članski nogomet in naš stil igre. Potrebno jih je učiti, ne pritiskati, da osvajajo lovorike. To v njihovem obdobju ni najpomembnejše. Ni slabo, če zmagujejo, toda to ni glavni cilj.”

“Jaz sem fanatičen zagovornik našega stila v najbolj ortodoksnem pomenu, kot smo igrali od 2008 do 2012. Toda priznavam, da ima Barcelona tako dobre igralce, da lahko osvaja trofeje tudi na drugačen način. Igralci kot so Busquets, Initesta ali jaz lahko občasno izgledajo izgubljeno, ko ne igramo naše igre,” meni odlični vezist.

Po eri Luisa Enriqueja je krmilo Barce prevzel Ernesto Valverde: “Vidi se, da je dobro pripravljen, izkušen je, pozna klub in običaje. on živi naš stil in mislim, da se bo dobro vklopil. Mislim, da njegov prihod pomeni popoln povratek koreninam.”

S prihodom Valverdeja naj bi se vsaj nekoliko spremenila vloga Lionela Messija na igrišču. “Leo lahko naredi vse, kar lahko naredim jaz, Iniesta ali Busequets, ob enem pa lahko ostane zvest samemu sebi in ostane tisti stari Messi. On je nogometni stroj, ustvarjen je za nogomet, s stopali, ki se lepijo na žogo. On je prototip popolnega nogometaša,” je prepričan Xavi.

Barcine legende o Realu le redko slišimo govoriti v pozitivnem tonu. Po odličnih rezultatih galaktikov pa Xaviju ni preostalo drugega, kot da je pohvlail večne rivale iz prestolnice. “Real kupuje odlične nogometaše, dobro delajo in dominirajo v aspektih, ki so pomembni za nogomet: protinapad, pozicijski napad, znajo stopiti na žogo, dobro napadajo in se dobro branijo, tehnično so odlični, dobro kombinirajo, ob vsem tem pa imajo fizično zelo močne igralce. So odličen spoj moči in tehnike,” je priznal Xavi. Kaj pa Zinedine Zidane? “Igralci mu očitno verjamejo,” je zaključil Katalonec.