Na današnji dan leta 2014: Real je osvojil La Decimo

La liga 24. Maj 202017:43 > 18:18
Dennis Doyle/Getty Images

Na današnji dan pred 6 leti so nogometaši Reala osvojili 10. naslov evropskih prvakov.

Hit sezone 2013/14 so bili nedvomno colchonerosi, ki so navduševali z borbeno in taktično dovršeno igro. Varovanci Diega Simeoneja so se v osmini finala sprehodili čez Milan, v četrtfinalu so izločili Barco, ki se prvič po letu 2007 ni uvrstila v polfinale. V polfinalu je padel še Mourinhov Chelsea.

Galaktiki so se v izločilnih bojih pomerili kar proti trem nemškim ekipam.V osmini finala so kar devet zadetkov natresli Schalkeju.V četrfinalu so se dortmundski Borussiji maščevali za poraz izpred enega leta, v polfinalu pa je Carlo Ancelotti odčital nogometno lekcijo Pepu Guardioli. Bayernova tika-taka ni bila kos ubijalskim protinapadom Reala. Beli balet je ekipo iz Münchna premagal s skupnim rezultatom 5:0. Bavarci so štiri kose prejeli na svoji Allianz Areni.

Le deset dni pred spektaklom v portugalski prestolnici si je Atletico zagotovil deseti naslov v španski La Ligi. Kljub prešernemu slavju je Simeone svoje varovance uspel pripraviti na najpomembnejši El Madrileno v zgodovini. Beli balet je tekmo bolje odprl in že od začetka srečanja imel precej več od igre. V deveti minuti je moral zaradi poškodbe zelenico zapustiti najboljši napadalec Atletica Diego Costa. Že pred tekmo se je sušljalo, da ima Španec brazilskih korenin natrgano mišico, a El Cholo mu je kljub temu omogočil, da okusi strast igranja oziroma nastopanja v finalu najelitnejšega klubskega tekmovanja. Colchonerosi so si v prvem polčasu, zelo netipično, privoščili dve veliki napaki, toda ostali so nekaznovani. Diego Godin je Atlete v 36.minuti popeljal v vodstvo. Gol Urugvajca je šel na dušo Ikerja Casillasa, ki je svoja vrata zapustil povsem brez potrebe.

V 2. polčasu je granitna obramba rdeče-belih delovala izjemno. Galaktiki so ves čas oblegali vrata Courtoisa, a tudi znameniti napadalni trojec BBC (Bale-Benzema-Cristiano), ni našel poti do nasprotnikovih vrat. Proti koncu tekme so Atletom pojenljale moči. Argentinskemu strokovnjaku je bilo gotovo žal, da je na zelenico poslal Costo in s tem izgubil pomembno menjavo. Kljub temu se je zdelo, da Atletico koraka proti prvemu naslovu v ligi prvakov. Vsi, ki so mislili, da bodo colchonerosi nesporni kralji sezone, so se zmotili. Nogometašem Reala se je v 93. minuti nasmehnila boginja Fortuna. Po podaji Modrića iz kota je skozi zrak poletel Sergio Ramos in žogo poslal v mrežo. To je bil zadetek, ki je zaznamoval nogomet in ki ne bo pozabljen nikoli.

Atleti so ostali brez moči. Real je imel avtocesto do 10. naslova evropskih prvakov. V 110. minuti je srca pristašev kraljevega kluba ogrel Bale. V 118. minuti je Marcelo, ki sicer obračuna presenetljivo ni začel, opazil veliko luknjo na sredini igrišča, popeljal žogo naprej in s strelom iz razdalje premagal nespretnega Belgijca. Za končnih 4:1 je poskrbel nesporni kralj sezone. Ronaldo je priigral strel z bele točke in enajstmetrovko uspešno realiziral. Portugalec je dosegel rekordni 17. zadetek v eni sezoni lige prvakov. Slavje galaktikov se je začelo.

Za igralca tekme je bil izbran igrivi Angle Di Maria, ki je navduševal s svojo prodornostjo. Najpomembnejši zadetek na tekmi je zagotovo dosegel Sergio Ramos, a največ pozornosti je pripadlo Cristanu Ronaldu, ki se je po doseženem zadetku bahal s svojim izklesanim telesom.

Pokal z velikimi ušesi je visoko v zrak dvignil Iker Casillas. Carlo Ancelotti je 3. v vlogi trenerja osvojil naslov evropskih prvakov.