La Liga z novo tehnologijo vrača navijače na tribune

La liga 2. Jun 202011:05 > 11:06
Alex Caparros/Getty Images

Od 11. junija naprej boste na Sportklubu znova lahko uživali v prenosih španske La Lige. Navjiačev na stadionih ne bo, vodstvo lige pa skuša na različne načine prviržence klubov vseeno vključiti v sam proces tekem.

Španski nogomet se bo 11. junija po treh mesecih premora vrnil z velikim mestnim derbijem med Sevillo in Real Betisom. Hkrati je potrjeno, da bomo nato vse do 19. julija vsak dan uživali v tekmah španskega državnega prvenstva.

Na tribunah navijačev ne bo, a to ne pomeni, da igralci ne bodo imeli podpore. Vodstvo lige že preizkuša različne metode izboljšanja doživetja ob spremljanju tekem pred TV zasloni. Zadnje načrte je predstavil celo predsednik La Lige Javier Tebas.

Testiramo metodo prenosa tekem, ko bi lahko navijači preko svojih TV sprejemnikov za ogled tekme izbirali med dvema opcijama – tekmo bi lahko spremljali brez zvočnih efektov ali pa z dodanim virtualnim zvokom navijačev. Želimo si, da bi navijačem ponudili karseda kvalitetno izkušnjo, prva testiranja pa so bila zares impresivna,” razkriva Tebas.

To je sicer le eden od primerov, kako evropske lige poizkušajo izboljšati prenose tekem. Nemški Sky je že pred časom vključil posnete zvočne kulise ob prenosih Bundeslige. S tem gledalci doma vsaj nekoliko spregledajo prazne tribune.

Photo by Aitor Alcalde/Getty Images

Zanimiv primer prihaja tudi z Danske, kjer so navijači Aarhusa tekmo spremljali v živo s pomočjo aplikacije Zoom. Šlo je za konferenčni klic, klub pa je videozid prikazal na stadionu ter s tem povezal navijače in igralce. Pri Aarhusu bodo to prakso obdržali. Na Danskem smo v ponedeljek videli tudi prvi drive-in ogled nogometne tekme. Ogled tekme na parkirišču stadiona je omogočil FC Midtjylland.

Tudi v angleški Premier ligi odgovorni pripravljajo posebne akcije, s katerimi bodo skušali izničiti “efekt” praznih tribun.

Predsednik La Lige Javier Tebas je sicer prepričan, da se bodo navijači že v naslednji sezoni vrnili na stadione: “Mislim, da je to povsem realno. Prepričan sem, da se ne bo potrebno navaditi na tekme brez navijačev.

Sezona 2020/2021 naj bi se začela 12. septembra.