Zanimiv članek Marce: Preobrazba Messija skozi leta

La liga 24. Jul 202015:57 > 16:05
REUTERS/Albert Gea

Madridska Marca v svoji današnji izdaji prinaša sila zanimiv članek o Lionelu Messiju. Predvsem so se ozrli na njegove številne prav neverjetne preobrazbe glede igralnega položaja. In karkoli oziroma kjerkoli je Messi pač igral, vedno znova je bil uspešen in predvsem – ključen!

Denis Doyle/Getty Images

Zdaj že 33-letni Argentinec je še kot golobradi mladenič v dresu Barcelone debitiral 16.novembra 2003 na tekmi s tedaj Mourinhevim Portom in nemudoma so nogometni strokovnjaki po vsem svetu začeli na dolgo in široko razpravljati o čudežnem otroku iz Rosaria.

Messi je v pravkar končani sezoni v La Ligi dosegel 25 golov na 33-ih tekmah in znova osvojil lovoriko Pichichi, kar pomeni, da je bil najboljši strelec španskega nogometnega prvenstva. Lovoriko tako ali tako osvaja serijsko. In dosežek je seveda impresiven. In vendar ne po Messijevih standardih. Pravzaprav v zadnjih desetih letih v La Ligi nikoli ni zabil manj golov kot letos. Dosežek je po Messijevih standardih naravnost skromen, če ga primerjamo z nekaterimi njegovimi strelskimi izkupički prejšnjih sezon. V sezoni 11/12 je denimo dosegel okroglih 50 golov v sezoni. Zgolj v La Ligi, seveda. Leto kasneje je zabil 46 ligaških golov na samo 32-ih tekmah!

Toda vse skupaj je nedvomno potrebno umestiti v širši kontekst. Messi v zadnji sezoni (ne prvič, tudi lani je bilo tako) ni bil le najboljši strelec La Lige, ampak tudi najboljši asistent. Še več, podrl je dosedanji rekord legendarnega Xavija, ki mu je pred leti v eni sami prvenstveni sezoni uspelo za gol podati 20-krat. Messi je letos zabeležil še eno asistenco več in izenačil rekord petih najmočnejših evropskih nogometnih prvenstev. Zdaj ga deli s Thomasom Mullerjem, ki je nekaj sezon nazaj za svoj Bayern v nemški Bundesligi ravno tako zmogel 21 podaj za gole soigralcev.

Impresivne so Messijeve transformacije, kar se tiče igralnega mesta in vloge na igrišču. Doslej se je odlično znašel še prav v vsaki vlogi, ki so mu jo namenili različni trenerji. Začel je pravzaprav na desnem krilu. Kot levičar je od tam prodiral v sredino, povzročal kaos v nasprotnih obrambah in lažje prihajal do strela s svojo močnejšo nogo. Potem je prišel Guardiola in tisti znameniti el clasico na Bernabeu, ki ga je Barca dobila s kar 6:2. V konici sta bila Henry in Eto’o, a z nalogo, da nista preblizu, da širita nasprotno obrambo proti stranskima črtama in odpreta prostor v sredini, ki ga bo iz ozadja napadal Messi. Načrt je uspel do popolnosti, dobili smo tako imenovano ‘lažno devetko’. In Messi se je v novi vlogi znašel kot riba v vodi. Vedno znova.

Sezona 13/14 pod Tatom Martinom je bila vseeno katastrofa in sledile so spremembe. S prihodom Suareza je imela Barca znova klasično devetico, na levem krilu pa seveda tudi sijajnega Neymarja. Messi se je pod Enriquejem posledično poslovil od položaja ‘false 9’, a pravzaprav ni šel nazaj na desno krilo, ampak nekoliko nazaj proti sredini, čeravno še vedno nekoliko desno. S tega položaja je izjemno “hranil” Luisa Suareza… Barca je tisto sezono znova osvojila vse!

A v naslednjih letih so se stvari spreminjale. Treba se je bilo prilagoditi na odhod Neymarja, predvsem pa na slovo najprej Xavija in nato še Inieste, dveh superkreatorjev, ki sta v žep pospravila sleherno, še tako kakovostno zvezno vrsto nasprotnika. Barca prave zamenjave zanju še vedno ni našla. Messi je bil prisiljen postati vse v enem. Danes organizira, kreira, asisitira in – jasno – čeprav je že nekaj časa bolj vezist kot napadalec, zaradi naravnega strelskega instinkta, tudi zabija. Morda resda nekoliko manj pogosto kot v preteklosti, a še vedno dovolj, da zlahka obrani lovoriko Pichichi!