Klub "brez navijačev" prvi v turškem prvenstvu

Getty Images/Joern Pollex

Po desetih odigranih krogih turškega nogometnega prvenstva v vodstvu ni kateri od slavnih klubov z milijonsko armijo svojih navijačev, temveč "mali" istanbulski Basaksehir, za katerega nastopa tudi občasni slovenski reprezentant Rajko Rotman.

Basaksehir je v petek z 2:1 odpravil Galatasaray, s čimer je zadržal prvo mesto na lestvici turškega prvenstva. Zanimivo, da trenutno vodilno ekipo v povprečju na dvoboj spremlja zgolj okrog dva tisoč gledalcev, kar je neverjeten podatek za državo, kjer se navijaške baze klubov meri v več sto tisočih ali celo milijonu.

Istanbulski klub, ki je bil ustanovljen leta 1990, igra svoje tekme na novem stadionu Fatih Terim, ki je imel dobil po legendarnem trenerju. Kot “mlad” klub je svoje pristaše našel med študenti na univerzi, ki so bolj za šalo kot za res in z namenom zasmehovanja turškega nogometa, ki mu vladajo istanbulski velikani Galatasaray, Fenerbahče in Bešiktaš, začeli navijati za Basaksehir.

Eden od razlogov, zakaj gre Basaksehirju tako dobro od rok, je tudi dejstvo, da mu ni treba igrati pod velikim navijaškim pritiskom, ki je v Turčiji pogosto glavna ovira pri dolgoročnem načrtovanju.

Ekipo od leta 2014 v svojem drugem mandatu vodi Abdullah Avcı, ki se je po krajšem izletu v reprezentanco hitro vrnil na klop Basaksehrija, kjer je atmosfera veliko mirnejša od tiste v državni vrstvi, kjer navijači ne oproščajo niti najmanjšega spodrsljaja. Hrbtenico ekipe predstavljajo reprezentančni vratar Volkan Babacan, ki se je po slabih časih pri Fenerju vrnil med žive, napadalec Mehmet Batdal (nekoč so ga celo oklicali za novega Hakan Sukhurja), ki se je razcvetel pod vodstvom Avcija, in izkušeni turški vezist Emre Belozoglu, ki pri 36-letih igra kot v najboljših trenutkih svoje kariere.

Redki navijači si ekipo težko predstavljajo tudi brez bosanskega ofenzivca Edina Višće, ki barve kluba iz Bosporja brani od leta 2011, v tem času pa je zbral preko 150 nastopov, samo letos je v desetih prvenstvenih obračunih dosegel štiri zadetke in dodal še tri podaje. Del ekipe je tudi občasni slovenski reprezentant Rajko Rotman, ki v zadnjem času ne dobiva veliko priložnosti za igro.

Pri Basaksehirju poudarjajo, da bi osvojitev naslova pomenil izjemen dosežek, že drugo mesto, ki pelje v Ligo prvakov, pa bi bil ogromen uspeh. Temu se še najbolj nadejajo “Sive sove”, maloštevilni navijači tega kluba iz Istanbula, ki so vsekakor nekaj izjemnega v zelo bogati turški navijaški naciji.