Bolgarke pretrd oreh za Slovenke

Uncategorized 22. Avg 201718:31 > 18:33
OKS

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je morala na prvi tekmi zadnjega kroga kvalifikacij za svetovno prvenstvo priznati premoč izbrani vrsti Bolgarije. Tekmice so bile boljše s 3:1 (18, 19, -20, 22). Jutri se bodo Slovenke, ob 17. uri, pomerile z Grčijo.

Slovenke so tekmo proti favoriziranim Bolgarkam začele zbrano, z asom Tine Grudine povedle z 1:0 ter prek napadov Saše Planinšec in Anite Sobočan narekovale tempo do rezultata 5:5. Tekmice so se na račun dobrega začetnega udarca prebile v ospredje (8:6), nezgrešljive pa so bile tudi v napadalnih akcijah. Ob tem so naša dekleta v nadaljevanju niza v igri za menjavo nekoliko popustila. Slovenke so veliko grešile tudi pri začetnih udarcih, kar je botrovalo zaostanku z 11:16. Tehnični odmor in odmor na zahtevo Chiappinija nista zaustavila nasprotnic, ki so prednost ohranile do konca niza in ga dobile s 25:18.

Tudi drugi niz so za odtenek bolje začele tekmice, ki so izkoristile dve zaporedni napaki naše vrste za vodstvo s 5:3, a so Planinščeva in Mlakarjeva z blokom ter Sobočanova z napadom izid poravnale na 6:6. Na 9:9 je bil rezultat še izenačen, prav tako tudi na 12:12, predvsem po zaslugi dveh blokov Planinščeve. Po dveh neizkoriščenih napadih in vodstvu Bolgarije s 15:12 je slovenski selektor dekleta poklical na klop, a s tem ni zaustavil naleta nasprotnic (17:12). Po uspešnem napadu Mlakarjeve in asu Ščuke so se naše sicer še približale na 14:17, nato pa so bili za Slovenke usodni začetni udarci Simeonove in bloki Ruseve (22:16). Bolgarke so niz zaključile s 25:19.

Po hitrem vodstvu tekmic, s 3:0, so se Slovenke na začetni udarec Eve Mori ter ob dobrih obrambah Maje Pahor in protinapadih Mlakarjeve prebile v ospredje, bolgarski strateg Ivan Dimitrov pa se je hitro odločil za prekinitev. Na servis Ščuke in ob napakah tekmic je sledila nova serija točk za prednost z 8:4. Borbene Slovenke so odlično igrale tudi v obrambi, ko pa se je odprlo še navezi Mori-Grudina pa je prednost prvič narasla na pet točk, na 11:6. Naša dekleta niso popuščala (17:11), po novem odmoru na zahtevo bolgarske klopi pa se je slovenskim napadalkam nekoliko ustavilo. Tekmice so se približale na 17:14, po dobrih servisih Dimitrove pa že na 17:16. Za novo prednost naših sta poskrbeli Planinščeva in Mlakarjeva. Ključne točke za zmago s 25:20 so prispevale Morijeva z varanjem, Sobočanova z asom in Grudina z napadom.

V četrtem nizu smo spremljali izenačeno igro, ekipi sta točke dosegali izmenično, nekaj več pobude pa so že od začetka imele Bolgarke, ki so povedle s 4:2 in 6:4, a si več kot dveh točk naskoka vseeno niso uspele nabrati. Dimitrov se je pri vodstvu z 10:9 odločil za odmor, a sta Mlakarjeva in Sobočanova vseeno poskrbeli za preobrat (11:10). Sledil je še en preobrat, tokrat v korist Bolgark, z dobrimi servisi ga je zrežirala Kitipova (14:11). A naše odbojkarice se niso predale. S servisi Sobočanove, izjemnimi obrambami Pahorjeve in zaključkom Ščuke so povedle s 15:14. Izid je bil zadnjič izenačen na 17:17. Po točkah nevarne Yaneve in Vasileve je Chiappini poizkusil z odmorom, a so bile Bolgarke v končnici bolj zbrane. Povedle so s 24:20, izkoristile so četrto zaključno žogo.

Jutri Slovenke čaka že drugi obračun. V Rotterdamu se bodo ob 17. uri pomerile z Grkinjami.

Alessandro Chiappini, selektor Slovenije:“Žal nam je, da tekme nismo začeli boljše. Dekleta so prva dva niza igrala v krču, imel sem občutek, da preveč spoštujejo nasprotnice. V nadaljevanju smo se vrnili v igro, začeli igrati precej bolje in predvsem bolj agresivno. Sicer je Dimitrov menjal, a so v njegovi vrsti tako enakovredne igralke, da to ničesar ne spremeni. Žal mi je, da smo spet nekoliko slabše odigrali končnico četrtega niza. Na naslednjih tekmah moramo že na začetku prikazati igro, kakršno smo igrali na koncu. S slabšo igro namreč ne moremo biti konkurenčni takim ekipam. Tako da bo to na naslednjih tekmah najpomembnejše.”

Eva Mori, kapetanka Slovenije: “Prva dva seta sta bila takšna, kot v prejšnjem krogu kvalifikacij, ko smo izgubile proti Nemčiji. Bolgarke smo preveč spoštovale, potem pa smo v tretjem in četrtem nizu pokazale našo igro. Videle smo, da lahko enakovredno igramo proti njim in lahko bi jih tudi premagale. A na koncu vseeno poraz s 3:1. Jutri je nov dan in nova tekma. Upam, da jo bomo začele s prazno glavo in da bomo pokazale vse, kar znamo.”