Domačinke prek Slovenije do četrte zmage

Uncategorized 26. Avg 201718:54 > 19:03

Četrti tekmovalni dan zadnjega kroga kvalifikacij za svetovno prvenstvo je morala slovenska izbrana vrsta priznati premoč prvemu favoritu turnirja, Nizozemski. Domačinke so pred polnimi tribunami dvorane Topsport Centrum v Rotterdamu tako slavile že četrto zmago, tokrat s 3:0 (16, 11, 16).

Slovenija: Mori (C) 5, Eržen, Pahor (L), Igličar 5, Mlakar 8, Đukić, Mihalinec, Ščuka 8, Pintar, Mikl (L), Marušič, Planinšec 2, Sobočan 1, Grudina 3. Selektor: Alessandro Chiappini.

Nizozemska: Knip (L), Stoltenborg, Belien 10, Plak 12, De Kruijf 11, Balkenstein-Grothues (C) 8, Schoot (L) 1, Slöetjes, Buijs 1, Bongaerts, Dijkema, Jasper, Daalderop 10, Koolhaas 1. Selektor: Jamle Morrison.

Slovenke se v uvodnih minutah niso ustrašile ne nabito polne dvorane nizozemskih navijačev, ne trenutno osmo uvrščene reprezentance na svetovni lestvici FIVB. Z uspešno igro v obrambi in napadalnimi udarci Lane Ščuke so povedle s 5:1, ob prvem tehničnem odmoru pa so še vedno imele prednost dveh točk (8:6). Po asu Ize Mlakar in bloku Ščuke je bilo na semaforju 12:9 za Slovenijo, nato pa je domača vrsta vzpostavila ravnotežje ter povedla z 12:13.

Trener Slovenk Alessandro Chiappini je reagiral s polminutnim odmorom, toda Nizozemske napadalke so bile neusmiljene na mreži in na drugi tehnični odmor sta moštvi odšli pri rezultatu 16:13 za domačinke. Tudi po odmoru je oranžna vrsta vse bolj prevzemala niti igre v svoje roke, po asu Plakove (13:18) pa je slovenska klop še enkrat zahtevala odmor.

Chiappini je nato na sprejemalsko mesto namesto Anite Sobočan poslal Katjo Mihalinec. Tudi to pa ni zaustavilo razpoloženih Nizozemk, ki so na račun uspešnih servisov Plakove in v napadu nezaustavljive De Kruijfove, na koncu zabeležile zmago v prvem nizu z 16:25.

V uvodu drugega niza se je v igro Slovenk prikradlo nekaj lastnih napak, s tem pa so Nizozemkam omogočile vodstvo s 5:2. Po točki Celeste Plak z začetnim udarcem je pri izidu 4:8 Sobočanovo zamenjala Mihalinčeva, Chiappini pa je takoj po naslednji točki domačink vzel še odmor.

Slovenkam je močno šepal sprejem, zato je bil slovenski strateg primoran zamenjati še eno sprejemalko, tokrat je pri izidu 4:11 Ščuko zamenjala Urška Igličar. Kljub menjavi slovenske odbojkarice niso ujele ritma, domačinke so bile še naprej boljše na vseh pozicijah. Pri rezultatu 6:17 se je sicer v igro vrnila Ščuka, toda Nizozemke so po hitrem postopku prišle do zmage tudi v drugem nizu, tokrat z 11:25.

Slovenke so na začetku tretjega niza prikazale boljšo igro, domačinkam pa so bile blizu do izida 7:7. Nato je v ospredje stopila Balkensteinova, ki je z odličnimi začetnimi udarci povzročila veliko težav slovenskim sprejemalkam, soigralke pa so svoje dodale v protinapadih in prednost je ekspresno narasla na sedem točk (7:14).

Mlade slovenske odbojkarice so se kljub zaostanku še naprej trudile prikazati svojo najboljšo igro, toda razigrana in izkušena vrsta Nizozemk je bila tokrat premočan nasprotnik.

Jutri se bodo naše odbojkarice za konec prvenstva pomerile še s Češko. “Vedeli smo za moč Nizozemk in se zavedali, da težko naredimo kaj več, kot pač smo. Nisem razočaran z rezultatom, edino pri sprejemu bi lahko naše delo opravili nekoliko bolje. Teden je pokazal, kaj moramo še popraviti, vendar menim, da smo na dobri poti,” je po tekmi strnil misli selektor Chiappini.