Slovenke za uvod boljše od Izraela

Uncategorized 15. Avg 201822:04 > 22:10
Aleš Oblak

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je v mariborski dvorani Tabor z zmago s 3:0 nad Izraelom začela kvalifikacije za evropsko prvenstvo leta 2019.

Izbranke selektorja Alessandra Chiappinija so upravičile vlogo favoritinj in prišle do pričakovane zmage. Chiappini je v dvorani Tabor v ogenj poslal podajalko Evo Mori, korektorico Izo Mlakar, srednji blokerki Tino Grudina in Izo Mlakar, sprejemalki Anito Sobočan in Ano Marijo Vovk ter prosto igralko Majo Pahor.

Slovenke so srečanje proti ekipi, ki na evropski lestvici zaseda 25. mesto (Slovenke so 27.) odprla z nekaj treme, kar se je poznalo predvsem pri sprejemih začetnih udarcev in tudi v napadih, ki so jih Izraelke zaustavile z bloki ter povedle z 8:4 in 10:6. Po dobrih servisih Sobočanove so se naše odbojkarice sprostile in hitro prišle do izenačenja na 10. točki ter povedle z 11:10. Slovenke so v nadaljevanju uspešno napadale predvsem prek Planinščeve, Grudine in Mlakarjeve, pri Izraelkah sta zaključevali Anna Velikiy in Polina Malik. Ekipi sta bili na 18. točki še poravnani, nato pa so gostiteljice zaigrale zelo zbrano ter po zaslugi uspešnih zaključkov Vovkove ter dobre igre v bloku brez težav dobile niz, s 25:19.

Zmaga v prvem setu je Chiappinijevim varovankam dala zagon. Na začetni udarec Grudine so si namreč zagotovile vodstvo s 5:1. Sledil je padec zbranosti, začele so se vrstiti napake, tekmice so prešle v ospredje (8:7). Slovenski selektor je namesto Vovkove v igro poslal Pio Blažič, Slovenke pa so se v drugem delu niza zbrale, dobro izvajale začetne udarce ter poskrbele za še en preobrat (14:12). Na račun napak gostij in po dobri igri Sobočanove na mreži se je razlika še povečala, naše odbojkarice so v končnico vstopile s štirimi točkami naskoka, z 21:17. Žal so slednjega tudi hitro zapravile, po izenačenju na 22:22 pa so Izraelke celo povedle. Grudina in Sobočanova sta Sloveniji prinesli zaključno žogo pri 24:23, izkoristila jo je prav Grudina.

Vodstvo z 2:0 je nekoliko uspavalo naša dekleta, ki v igri za menjavo niso bila prepričljiva, nasprotnice pa so uspešno zaključevale svoje protinapade za vodstvo s 6:2. Planinščeva je na mreži nato prekinila niz gostij in zatem še dobro servirala, Morijeva pa je razigrala svoje napadalke (6:7). Izraelke so sicer še enkrat ušle, na 6:10, a so jih borbene Slovenke ujele na 12. točki, ki jo je prispevala Blažičeva. Po izenačenem nadaljevanju (nazadnje na 17:17) so naše odbojkarice še enkrat zbrano odigrale zaključek niza in povedle s 23:20 ter po bloku Mlakarjeve in Planinščeve prišle do zmage s 25:22.

Slovenske odbojkarice bodo tekmo 2. kroga kvalifikacij odigrale v nedeljo, 19. avgusta, v gosteh pri Islandiji, od koder bodo odpotovale še v Belgijo in se v sredo, 22. avgusta, pomerile s tamkajšnjo izbrano vrsto.

V skupini A sta še ekipi Belgije in Islandije. Belgija je uvodno tekmo dobila s 3:0.

Na evropsko prvenstvo vodi prvo mesto, drugo pa omogoča boj v dodatnih kvalifikacijah.