Slovenke do 1. mesta po težki zmagi nad Grkinjami

Uncategorized 15. Jun 201922:16 > 22:20
OZS

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je danes v Mislinji odigrala odločilno tekmo skupinskega dela evropske lige. S 3:2 v nizih so premagale Grkinje in se uvrstile v veliki finale.

V nabito polni dvorani v Mislinji smo pred spremljali izenačen začetek, po točkah Ščuke v napadu ter Planinščeve v bloku in na začetnem udarcu pa so Slovenke prvič pobegnile na 6:3 ter po zaključku Sobočanove in asu Erženove še povišale prednost. Guillermo Naranjo Hernandez se je pri zaostanku s 5:10 odločil za prekinitev, a so naša dekleta nadaljevala v enakem ritmu ter grškega stratega prisilila v še drugi odmor. Po njem so se gostje nekoliko približale, a sta Planinščeva z močnim napadom in Grudina z dvema zaporednima blokoma stvari postavili na svoje mesto (20:14). Grkinje so zgrešile začetni udarec in domačim podarile zaključno žogo za 24:18. Sledila sta niz točk gostij in odmor slovenske klopi, po katerem je Ščuka prispevala točko za zmago s 25:21.

Začetek drugega niza je potekal po enakem scenariju kot uvod v prvi niz. Tudi tokrat so Slovenke hitro prišle do prednosti, predvsem po zaslugi dobre igre Janežičeve v obrambi in napadalnih akcij in blokov Ščuke in Planinščeve. Ob tem so naša dekleta tudi dobro izvajala začetne udarce, na sprejemu je bila odlična Sobočanova, Morijeva pa je uspela razigrati še Erženovo, ki je dodala tudi blok za 13:8. Hernandezove varovanke so v nadaljevanju razliko stopile na tri točke (15:12), a nato niso mogle zaustaviti Grudine, ki je svojo ekipo pripeljala do vodstva z 18:13. Prav primorska blokerka z dobro igro ob mreži in Ana Marija Vovk, ki jo je Chiappini poslal v igro, sta Slovenijo hitro pripeljali do zaključne žoge pri 24:15, že prvo je izkoristila Darja Eržen.

V tretjem nizu so Grkinje povedle s 3:1, a je naveza Eržen-Planinšec z napadom in dvema blokoma poskrbela za preobrat in vodstvo s 6:3. A nasprotnice so se hitro spet vrnile v igro in poravnale na 6:6 in 8:8 ter se po novi točki Anthi Vasilantonaki prebile v ospredje (11:10). V tem delu tekme je zbranost v naši vrsti padla, gostje so to s pridom izkoristile ter po dobrih začetnih udarcih Olge Strantzali in Georgie Lamprousi pobegnile na 19:14. Chiappini je vmes sicer poizkusil z odmori in na igrišče poslal Vovkovo in Pio Blažič, ki sta zamenjali Sobočanovo in Ščuko, a so se tekmice povsem razigrale (21:14). Šele po točki Vovkove, ki je prekinila grški niz, so Slovenke spet dvignile raven igre in se nekoliko približale. Dve točki je dodala še Eva Zatkovič, ki je priložnost dobila namesto Erženove, a so se Grkinje vseeno prebile do zaključne žoge pri 24:20 in slavile s 25:20.

Četrti niz je slovenski strateg zopet začel s postavo z začetka tekme, še enkrat pa je bil uvod v niz izenačen. Najprej so z minimalno prednostjo po bloku Morijeve povedle naše, nato Grkinje, po točki Grudine in napaki Evangelije Merteki pa so domačinke prvič vodile za dve točki (7:5), Ščuka pa je poskrbela še za 10:8. Sledil je preobrat, ko so gostje na račun neizkoriščenih napadov in napak v napadu in pri začetnem udarcu naše vrste prišle do vodstva s 15:12. Chiappini je posledično v igro poslal Zatkovičevo, a se je nalet grške ekipe nadaljeval vse do vodstva z 21:14. Pri 18:23 je bilo bolj kot ne že jasno, da bo šel tudi četrti niz v roke Grkinjam. Dobile so ga s 25:20.

Lana Ščuka je bila zaslužna za vse tri slovenske točke in vodstvo s 3:2, po izjemni izmenjavi pa je slovenska sprejemalka najprej zaključila en, nato pa še en napad za 6:2. Slovenke so se izkazale z izjemno igro v obrambi, napad za menjavo igralnih polj pri 8:3 je zaključila Erženova. Po bloku Planinščeve je Hernandez poizkusil še z odmorom, a so si naša dekleta priigrala vodstvo z 12:4, po asu Zdovc Sporerjeve pa slavila s 15:6.

Prva tekma finala srebrne evropske lige bo na sporedu 25. junija v Sloveniji, povratna pa 29. junija v Romuniji.