Slovenski odbojkarji so se maščevali Italiji

OZS

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je bila na drugi pripravljalni tekmi v Chietiju s 3:1 (-16, -18, 17, -25) uspešnejša od izbrane vrste Italije. Naši odbojkarji so se gostiteljem tako oddolžili za poraz na prvem srečanju v Civitanovi.

Slovenski selektor Alberto Giuliani je drugo pripravljalno tekmo z Italijo začel z Dejanom Vinčićem na mestu podajalca, s Tončkom Šternom kot korektorjem, s sprejemalcema Klemnom Čebuljem in Tinetom Urnautom, s srednjima blokerjema Alenom Pajenkom in Janom Kozamernikom ter s prostim igralcem Janijem Kovačičem, na klopi pa tudi tokrat ni bilo drugega prostega igralca Urbana Tomana, ki še ni saniral poškodbe gležnja, v zasedbi tudi ni bilo poškodovanega sprejemalca Alena Šketa.

Na začetku obračuna pred nabito polno dvorano v Chietiju smo lahko spremljali izenačeno predstavo, pri čemer so Slovenci ves čas narekovali ritem in po napaki Filippa Lanze na začetnem udarcu povedli z 8:7. Potem, ko je Pajenk z bokom zaustavil Mattea Piana, so si naši odbojkarji prvič priigrali tri točke naskoka, niz točk pa je z dobrimi začetnimi udarci podaljšal Urnaut ter našo vrsto popeljal do 16:10. Italijanski strateg Gianlorenzo Blengini je poizkusil s prekinitvijo, a tudi po njej njegovi varovanci niso mogli prebiti slovenskega bloka in obrambe, Vinčić pa je dobro razigral svoje napadalce, ki so prek protinapadov nizali točko za točko ter slavili prepričljivo, s 25:16.

V uvodu v drugi niz je našim odbojkarjem zbranost nekoliko padla, Italijani so prek Ivana Zaytseva in Olega Antonova prišli do treh točk naskoka (5:2), nato pa vodili tudi že z 8:3. A sledila je serija točk slovenske ekipe, izid je bil poravnan na 9. točki. V nadaljevanju so naši odbojkarji še nekoliko dvignili raven igre. Tako kot že v prvem nizu so dobro izvajali začetne udarce, gostitelji pa so imeli znova težave pri sprejemu in posledično tudi pri organizaciji napadov. Z dobrimi obrambami se je izkazal Kovačič, ki je soigralcem pomagal do protinapadov, v katerih sta bila zanesljiva oba srednja blokerja Pajenk in Kozamernik, z zunanjih položajev pa so dobro napadali tudi Štern, Urnaut in Čebulj. Giulianijevi varovanci so tako zrežirali preobrat ter povedli s 16:12. Italijani niso našli odgovora na dobro igro in so tako klonili tudi v drugem nizu, tokrat s 25:18.

Vodstvo z 2:0 je nekoliko uspavalo naše moštvo, na drugi strani pa so motivirani Riccardo Sbertoli, Daniele Mazzone, Gabriele Nelli in Oreste Cavuto, ki so dobili priložnost namesto nerazpoloženih Giannelija, Zaytseva, Lanze in Piana hitro poskrbeli za 6:2 in 8:4. Na krilih Antonova so gostitelji ohranjali prednost (16:11), slovenska vrsta pa si je v tem nizu privoščila precej napak pri servisih, steklo pa tudi ni v napadu. V končnici se je razigral še Nelli in Italijani so prišli do zmage s 25:17.

OZS

Začetek četrtega niza je prav tako pripadel italijanskemu moštvu, še naprej sta dobro igrala Antonov in Nelli, točke je začel nizati tudi Cavuto, ki je z napadom svoji vrsti priigral vodstvo z 8:5. Po odmoru na zahtevo naše klopi so Slovenci začeli igrati bolje. Dobro so sprejemali začetne udarce, v napadih sta bila prodorna Štern in Urnaut, Čebulj pa je z dvema blokoma zaustavil italijanske napadalce za preobrat in vodstvo s 16:14. Sledilo je razburljivo nadaljevanje, v katerem sta ekipi izmenično beležili točke in se izmenjevali v vodstvu. Za 19:17 v korist Italije je bil zaslužen Anzani, a je Štern vrnil z isto mero in naši fantje so v končnico vstopili s točko naskoka (21:20). V zaključku obračuna so Slovenci ohranili zbranost ter se veselili pomembne zmage s 27:25 in s 3:1 v nizih.

“Odigrali smo solidno tekmo, predvsem smo bili dobri na servisu, boljši kot zadnjič. Tudi v bloku smo boljše funkcionirali. Danes smo pokazali takšno sliko, ki jo moramo kazati vseskozi. Ne smemo si dovoliti, da toliko nihamo kot na prvi tekmi. Danes se nam je to spet zgodilo v tretjem setu, ampak smo se potem v četrtem nizu zbrali, prišli do svoje igre in zasluženo slavili,” je dejal danes odlični Dejan Vinčič.

Italija 1:3 Slovenija (-16, -18, 17, -25)

Italija: Sbertoli 1, Juantorena, Giannelli, Mazzone 5, Zaytsev 9, Lanza 1, Balaso, Colaci, Piano 5, Russo 3, Antonov 14, Anzani 5, Pesaresi, Nelli 13, Cavuto 9. Selektor: Gianlorenzo Blengini.

Slovenija: T. Štern 14, Pajenk 10, Kozamernik 11, Gasparini 1, Možič, Vinčić 1, Štalekar, Ž. Štern, Klobučar, Kovačič, Videčnik, Ropret 1, Urnaut 16, Čebulj 15. Selektor: Alberto Giuliani.