WADA izločila ruske športnike za štiri leta

Cameron Spencer/Getty Images

Svetovna protidopinška komisija (WADA) je ostro kaznovala Rusijo, saj jim je izrekla štiriletno prepoved nastopanja na vseh velikih športnih tekmovanjih. Ruskih športnikov tako ne bo niti na olimpijskih igrah leta 2020 in 2022 kot tudi na svetovnem nogometnem prvenstvu leta 2022.

Izvršni odbor Svetovne protidopinške agencije (WADA) je potrdil predlog odbora za skladnost Svetovne protidopšinške agencije, ki je 22. novembra letos predlagal 4-letno izključitev Rusije z največjih tekmovanj. Kazen je potrdil tudi prvi mož ruske protidopinške agencije Jurij Ganus.

WADA je rusko protidopinško agencijo obtožila, da ne deluje po pravilih svetovne agencije, ter da je manipulirala z laboratorijskimi podatki, ki jih je januarja dostavila preiskovalcem.

Ob tem so štiriletno prepoved udeležbe na vseh tekmovanjih dobili tudi vsi člani ruskega olimpijskega komiteja.

Prepoved nastopanja vključuje tudi olimpijske igre leta 2020 in 2022 ter svetovno nogometno prvenstvo leta 2022, ne pa tudi evropsko nogometno prvenstvo leta 2020, ker EUFA kot kontinentalna organizacija ni definirana kot glavna organizacija, ki organizira športna tekmovanja.

V kolikor bi UEFA izločila Rusija, bi se znašla v velikih težavah, saj je tudi Rusija med 12 domačini Eura.

Kljub prepovedi bodo ruski športniki lahko sodelovali na olimpijskih igrah, v kolikor bodo dokazali, da nimajo povezave z dopinškim škandalom. Nastopali bodo lahko pod nevtralno zastavo, tako kot na zadnjih poletnih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru. Ruski klubi bodo lahko nemoteno nadaljevali z nastopi v kontinentalnih tekmovanjih, saj na njih odločitev Wada ne vpliva.

Ruska protidopinška agencija ima tri tedne časa za pritožbo. V primeru, da se bodo Rusi odločili za pritožbo bo o primeru odlačalo Mednarodno športno razsodišče (CAS).