Tretji dan SP v plavanju: Dan svetovnih rekordov

Uncategorized 25. Jul 201719:38 > 19:44
Al Bello/Getty Images

U sredu su na Svetskom prvenstvu u plivačkim sportovima koje se održava u Budimpešti održana finala mnogih plivačkih disciplina, a imali smo prilike da vidimo dva neočekivana svetska rekorda i sjajna izdanja dvoje velikana ovog sporta.

Po zlatu na 400 m prosto v moški konkurenci je bil Kitajec San Jang favorit tudi v finalu enake discipline na polovico krajši razdalji.

Predvidevanja so se izkazala za resnična, Jang pa si je zmago priplaval v drugi polovici preizkušnje, ko je vklopil “turbo pogon” in s časom 1:44.39 prišel do novega zlata. To je bila že neverjetna 13. zlata medalja za kitajsko zvezdo na svetovnih prvenstvih.

Vladarka v disciplni 1500 m prosto še naprej ostaja Američanka Katie Ledecky, ki je drugouvrščeno Mirelo Belmonte ugnala za 19 sekund. Nepremagljiva Američanka tako ostaja nepremagana v svoji disciplini vse od leta 2013.

Dan je bil poseben tudi za Kanadčanko Kylie Jacqueline Masse, ki je na 100 metrov hrbtno postavila nov svetovni rekord. Zelo napeta je bila tudi moška preizkušnja na 100 metrov hrbtno, zmage pa se je razveselil Kitajec Šu Džiaju.

Svetovni rekord smo videli tudi na 50 metrov prsno, kjer je Britanec Adam Peaty v polfinalu kot prvi v zgodovini človeštva do konca priplaval pod 26 sekundami (29,95). Slovenec Peter John Stevens je bil prepočasen za finale in tekmovanje končal na 13. mestu.