Za zlato Španija in Švedska

Španci so na evropskem prvenstvu v rokometu favorizirane Francoze premagali s 27:23 in bodo v finalu igrali s Švedsko, ki je po podaljšku strla Dansko.

Francija na letošnjem turnirju ni poznala poraza, nanizala je šest zmag, a Španci so v zagrebški Areni našli recept in ustavili odlične francoske strelce. V prvem polčasu je Francija dosegla le devet golov in Španija je že pobegnila predaleč (ob polčasu 15:9). Po 41 minutah je bilo po golu najboljšega strelca tekme Ferrana Soleja (7 golov) že 21:13.

Francozi so z delnim izidom 5:0 zaostanek osmih golov prepolovili (po 56 minutah je bilo 24:21), toda za preobrat niso imeli možnosti. Kapetan Raul Entrerrios (šest golov in uradno najboljši igralec tekme) je dve minuti in pol pred koncem našel pot skozi francosko obrambo in zadel za 25:21. Za Francijo, ki se ji pravilo štirih let letos ne bo izšlo (evropski prvak je bila v letih 2006, 2010 in 2014), je največ zadetkov, šest, dosegel Cedric Sorhaindo.

Španija bo poskušala v nedeljo prvič osvojiti naslov evropskih prvakov, tekmec v finalu pa bo Švedska, ki je s 35:34 ugnala Dansko. Večerni polfinale je bil izjemno razburljiv, po 60 minutah je bil izid 28:28, potem ko so Švedi zapravili prednost petih zadetkov (v 39. minuti so vodili z 20:15), Danci pa so z zadetkom Lasseja Svana v zadnji sekundi izsilili podaljšek.

Švedska, s štirimi naslovi prvaka najuspešnejša udeleženka evropskih prvenstev, je v podaljšku do odločilne prednosti prišla, ko je Morten Toft Olssen zapravil napad Dancev, Niclas Ekberg pa je v protinapadu na začetku 68. minute zadel prazen gol za vodstvo 33:31. Zmago je 25 sekund pred koncem potrdil Linus Arnesson. Blestel je švedski vratar Andreas Palicka z 20 obrambami. Pri Dancih je Mikkel Hansen dosegel 12 golov, pri Švedih pa je bil prvi strelec Mattias Zachrisson.