Rokometna zveza Slovenije deluje že 70 let!

Getty Image

Rokometna zveza Slovenije (RZS) bo v sredo s slavnostno akademijo na Ljubljanskem gradu obeležila 70 let svojega delovanja. Na prireditvi bodo prisotni obudili spomine na največje uspehe slovenskega rokometa.

Dogodka se bodo udeležili številni visoki gostje, kot so predsednik Evropske rokometne zveze (EHF) Michael Wiederer, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Bogdan Gabrovec, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo in mnogi drugi.

RZS je bila ustanovaljena že leta 1949 v okviru tedanje Rokometne zveze Jugoslavije. Prvi predsednik RZS je bil Vlado Žorž, v tistih časih pa je bilo v Sloveniji aktivnih šest rokometnih klubov: Enotnost Ljubljana, Kladivar Celje, Polet Maribor, Ptuj, Lendava in Murska Sobota. Prvo republiško prvenstvo v velikem rokometu je osvojila celjska ekipa.

Prvo republiško prvenstvo je potekalo v sezoni 1952/1953, prvi naslov v moški in ženski konkurenci pa je osvojila ljubljanska Svoboda. Partizan Slovenj Gradec je leta 1967 osvojil prvo pokalno tekmovanje, v ženski konkurenci pa je to uspelo zasedbi Partizan Selca. Rokomet je v prihodnosti le še rasel in pridobival na priljubljenosti.

V času Jugoslavije so bili naši najuspešnejši klubi Celje, Slovan, Olimpija, Rudar in Branik, ki so uspešno nastopali v takratni prvi zvezni ligi in jugoslovanskem pokalu. Največji uspeh doslej je dosegel ljubljanski Slovan, ki je v sezoni 1979/80 osvojil naslov državnega prvaka, leto kasneje pa zaigral v finalu evropskega pokala državnih prvakov, kjer je moral priznati premoč tedaj vzhodnonemškemu Magdeburgu.

Slovenske igralke in igralci so bili izredno pomembni tudi v reprezentancah nekdanje Jugoslavije, v katerih je nastopil 15 igralcev in devet igralk. Največ nastopov so imeli med moškimi Rolando Pušnik (134 nastopov), Vlado Bojovič (102), Iztok Puc (97) in Leopold Kalin (18), med ženskami pa Alenka Cuderman (75), Tanja Polajnar (62) in Sonja Čotar (40).

Po osamosvojitvi Slovenije leta 1991 je po samostojni poti krenila tudi RZS, ki je leta 1992 postala enakopravna članica Evropske rokometne zveze (EHF) in Mednarodne rokometne zveze (IHF). Slovenske ekipe so v sezoni 1992/93 prvič nastopile v evropskih pokalih, slovenske rokometne reprezentance pa so v vseh starostnih kategorijah postopoma začele svoje nastope na mednarodnem prizorišču.

Slovenska reprezentanca je spisala kar nekaj uspešnih zgodb. Prvo kolajno je osvojila na sredozemskih igrah v Franciji 1993, ko je bila tretja. Leta 2004 je na domačem evropskem prvenstvu osvojila srebro, 13 let zatem pa je na svetovnem prvenstvu v Franciji osvojila bron. Ob tem je še trikrat nastopila na poletnih olimpijskih igrah v Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Riu de Janeiru 2016.

Na klubskem nivoju je leta 2004 Celje Pivovarna Laško osvojilo ligo prvakov, v elitnem klubskem tekmovanju pa so dvakrat slavile tudi rokometašice Krima Mercatorja (2001 in 2003).