V tekmi za napredovanje Srbkinje zaustavila Slovenke

RSS

Slovenske rokometašice so odlično začele odločilni obračun skupinskega dela svetovnega prvenstva na Japonskem, na koncu pa morale po infarktni končnici vseeno priznati premoč Srbkinjam, ki so bile boljše z 29:27.

Slovenke so na petih tekmah premagale Nizozemke in Kubanke ter izgubile proti Norvežankam in Angolkam, na petkovi odločilni tekmi za tretje mesto v skupini A pa po hudem boju še proti Srbkinjam. Od razpleta angolsko-kubanskega dvoboja, ki se bo pričel ob 10. uri, bo znana uvrstitev Slovenk v skupinskem delu tekmovanja. V primeru angolske zmage bo Slovenija osvojila peto mesto in se bo pomerila v tekmah za razvrstitev od 17. do 20. mesta, v primeru kubanske zmage pa četrto mesto, tako da jo v nadaljevanju zaključnega turnirja čakajo tekme za razvrstitev od 13. do 16. mesta.

Dekleta izpod Alp so na najboljši možni način odprle odločilno tekmo za tretje mesto. Uvodoma so povsem zasenčile Srbkinje, z dvema goloma Ane Gros in Tjaše Stanko (po štirih tekmah je bila s 35 doseženimi goli najboljša strelka na SP) ter enega Polone Barič osmi minuti povedle s 5:0.

Slovenske rokometašice so v napadu prikazale lucidno in učinkovito predstavo, kaznovale so vsako najmanjšo napako tekmic, ključ do sanjskega začetka pa je bila gibljiva in agresivna obramba. Na tem dvoboju “favorizirane” tekmice so jo prvič premagale šele v deveti minuti, ko je zadela izkušena in v odsotnosti Andree Lekić bržkone prva zvezdnica srbske reprezentance Kristina Liščević.

Po izjemnem uvodu so se v igri Slovenk pojavile prve razpoke, naredile so kar nekaj tehničnih napak, ki so jih izkušene in z vsemi žavbami namazane Srbkinje znale izkoristiti. V 14. minuti je slovenska prednost znašala le en zadetek (7:6), šest minut kasneje pa so jih tekmice ujele in izenačile na 10:10. Do konca polčasa se je odvijal izenačen in enakovreden boj. Večji del so bile v prednosti Slovenke, po izključitvi Nine Žabjek pa so v 28. minuti prvič pogledale v hrbet tekmic (11:12).

V začetku drugega polčasa so Slovenke zaostale za tri gole (12:15). Po Bregarjevi minuti odmora so se v 36. minuti povsem približale tekmicam (14:15), tri minute kasneje pa jih tudi dokončno ujele (17:17). Še lepši obraz so prikazale v nadaljevanju, na krilih svoje prve violine Grosove in Stankove so si v 46. minuti priigrale tri gole prednosti (23:20), predvsem pa so sijajno predstavo prikazale v obrambi.

Srbkinje so v naslednjih treh minutah naredile delni izid 3:0 in tekmo postavile v začetno izhodišče (23:23), v 51. minuti pa so Slovenke znova pahnile v zaostanek (24:25). A Bregarjeve izbranke se niso predale. Navkljub temu, da so v 54. minuti – po izključitvi Teje Ferfolje – znova zaostale za dva gola (25:27). so strnile svoje vrste in se podale v lov za tekmicami. V 59. minuti so jih – po golu Stankove prek celega igrišča – znova ujele in izenačile na 27:27, v dramatični končnici pa ostale brez tako želene zmage.

Načrte in sanje o tretjem mestu, ki bi jim prineslo uvrstitev v drugi del tekmovanja in nadaljnje boje z najboljšimi reprezentancami na svetu, jim je z dvema goloma v izdihljajih tekme pokvarila prva srbska zvezdnica in junakinja tekme Liščevićeva.

V slovenski reprezentanci sta bili na odločilni tekmi za tretje mesto najbolj učinkoviti Grosova in Stankova. Prva je dosegla deset, druga pa osem golov. Pri Srbkinjah je bila strelsko najbolj razpoložena dolgoletna klubska soigralka Grosove pri Metzu in zdaj pri Brestu Slađana Pop-Lazić z osmimi zadetki.

Ana Gros, kapetanka slovenske ženske članske reprezentance:
Razočaranje po tekmi s Srbijo je veliko. V rokah smo imeli vse karte. Tekmo smo dobro začeli, nato nekoliko padli, a se spet vrnili. V igri je bilo preveč nihanj, to je glavni krivec za poraz. Borile smo se do zadnjega atoma moči. Morda nam je zmanjkalo tudi nekaj športne sreče. Smo razočarani, a takšen je šport. Iz tega se moramo nekaj naučiti in iti naprej.”