Federer še osmič kralj domačega Basla

ATP 29. Okt 201718:28 > 18:31
Matthew Stockman/Getty Images

Švicarski teniški as Roger Federer je še osmič v karieri osvojil domači turnir v Baslu. Prvi nosilec je v svojem 13. finalu s 6:7 (5,), 6:4 in 6:3 premagal četrtega nosilca, Argentinca Juana Martina Del Potra, ki je bil na tem turnirju najboljši leta 2012 in 2013, ko je v finalu ugnal prav Švicarja.

Clive Brunskill, Getty Images Sport

V Baslu smo videli epski finale med domačim asom Rogerjem Federerjem in Juanom Martinom Del Potrom, ki sta se na tej stopnički baselskega turnirja srečala že tretjič, s tem da je oba prejšnja obračuna v finalu leta 2012 in 2013 dobil Argentinec. To je bil že njun 24. dvoboj, od tega četrti v letošnji teniški sezoni.

Dvoboj se je tokrat začel malce nenavadno saj sta oba teniška igralca v prvem nizu po dvakrat izgubila igro na svoj servis, a je zagotovo večjo psihološko škodo utrpel Federer, ki je ob rezultatu 5:4 serviral za zmago v prvem nizu, a mu je Del Potro servis odvzel in takoj je bilo jasno, da nas čaka podaljšana igra, ki pa jo je Argentinec pospravil v svoj žep z rezultatom 7:5 po uri in petih minutah igre.

Drugi niz je potekal po precej bolj ustaljenih tirnicah, saj sta oba držala visok ritem igre in dokaj suvereno osvajala igre na svoj servis, je pa prišlo tudi do dokaj nenavadnega dogodka, Federerju so namreč v tretji igri popustili živci in sam se ne spomnim, kdaj je nazadnje v takšnem slogu z loparjem udaril po mreži.

Čeprav je bil na začetku svoje kariere na igriščih bolj srborit, a zdaj velja za gentelmena belega športa. Je pa Švicar na veselje domačih navijačev, ki so se dokaj nešportno veselili nevsiljenih napak Del Potra, prav v deseti igri drugega niza ob vodstvu s 5:4 odvzel servis Argentincu in obračun poslal v tretji, zadnji in odločilen niz.

V prvih dveh igrah tretjega sta si izmenjala brejka, kot prvi je do njega prišel Del Potro, a mu je Federer vrnil že v naslednji igri. Švicar je močno zmanjšal število nevsiljenih napak v naslednji igrah in še enkrat prišel do brejka, na koncu pa prišel do zmage s 6:3 in še osmič v karieri prišel do turnirske zmage v domačem Baslu, kjer je, ko je bil še otrok pobiral žogice za najboljše takratne teniške igralce, tako da je s tem turnirjem zrasel in zaradi tega tam uživa prav neverjetno podporo navijačev, medijev, pravzaprav celotnega teniškega sveta.