Roger Federer v Melbournu do 18. turnirja za Grand Slam

Michael Dodge/Getty Images

V finalu 105. Australian opena sta se na željo mnogih teniških zanesenjakov po vsem svetu srečala dva najtrofejnejša aktivna igralca, Roger Federer in Rafael Nadal. Švicar je v 38. medsebojnem obračunu slavil s 6:4, 3:6, 6:1, 3:6 in 6:3 ter prišel do 18. naslova na turnirjih velike četverice.

Pojdimo lepo po vrsti. Dvoboj na prepolni Rod Laver Areni je z dobrim servisom začel “Rafa”, ki je dobil uvodno igro brez izgubljene točke. Španec je hitro začel napadati Rogerjev bekhand, kar je bila tudi v preteklosti znana taktika in tako sta do rezultata 3:2 dokaj suvereno dobivala svoje servisne igre.

Federer je prednost v prvem nizu naredil v sedmi igri, ko je vendarle povedel z “brejkom” prednosti, Nadala je napadel z voleji in bekhand paralelami, medtem ko je “Rafa” grešil z bekhandom. Roger je hitro povečal prednost na 5:3 in čeprav se je Nadal približal na “gem” zaostanka, ter dobil tudi prvo točko na švicarjev servis, se je Federer po štirih zaporednih točkah gladko prebil do zmage v prvem nizu (6:4).

Nadal je bolje začel drugi niz, osvojil je igro, potem pa z zelo zanesljivimi forehanda hitro prišel do odvzema servisa. Španec nato po maratonski igri potrjuje “brejk”, tudi na servis Federerja pa si je priigral tri žogice za dvojni brejk” prednosti. Roger je sicer uspel znižati na 2:4, a Špancu je uspelo ohraniti prednost ter dobiti drugi del z izidom 6:3.

Že v prvi igri tretjega niza sta dva teniška titana uprizorila gladiatorski boj za uvodno prednost. Federer je grešil tako pri mreži, kot tudi na forehand, vendar se je zaostanku izognil z odličnim servisom. Štirikratni zmagovalec Melbourna je bil za to poplačan z novim odvzemom servisa (2:0), sledila je še potrditev “brejka”.

Nadal se je še nekako uspel ohraniti v igri za tretji niz, potem ko je uspel obraniti tri žogice za dvojni “brejk” prednosti Rogerja (3:1). Federer je odlične servise nadgradil z vse bolj neugodnim returniranjem, tako da mu je uspel še en odvzem servisa za 5:1. Federer je bil na svoj servis nato nekoliko nezbran, Nadalu ponudil dve “brejk” priložnosti za znižanje zaostanka, a vseeno gladko dobil tretji del (6:1).

Ker pa vsi vemo, kako neumoren je Nadal, nas dogajanje v četrtem nizu ne sme presenetiti. “Rafa” je Federerja prisilil v nekaj napak s forehandom in volejem, uspel mu je odvzem servisa za 3:1, v naslednji igri je prednost potrdil in imel po petih igrah zalogo 4:1. Španec je četrti niz zaključil z zmago 6:3 in pred borcema je bil odločilni peti del srečanja.

“Fedex” je po koncu četrtega niza za nekaj minut zapustil igrišče in očitno je imel spet nekaj težav s stegensko mišico, tako kot na srečanju polfinala proti Stanu Wawrinki. “Rafa” se je takoj dokopal do dveh priložnosti za odvzem servisa, prvo zapravil, na drugo pa po nevsiljeni napaki Švicarja s forehandom vzel in se takoj spravil v prednost.

Najtrofejnejši igralec v zgodovini tenisa, Federer, vrača udarec in že takoj v naslednji igri je vrnil “uslugo” ter se tudi sam dokopal do dveh priložnosti za “brejk”, a kaj, ko je Nadal spet dokazal kakšen mojster “kriznih” točk je. Drugo “brejk” priložnost je ubranil s čudovitim forehandom naravnost na vzdolžno črto. Roger je prišel do prednost, a tudi v tretjem poskusu ga je “Rafa” hitro prizemljil in vse od servisa dalje nadziral potek točke ter se kasneje vendarle prebil do vodstva 2:0

Majorčan je imel nekaj težav tudi pri iskanju vodstva na naslednjo servisno igro,  vseeno zdržal pritiske in povedel 3:1. Roger je odlično serviral in brez težav znižal na 2:3, nato pa prišel do nove priložnosti, da se poravna. Nadal je z odlično kombinacijo servis&forehand priložnost izničil, Federer se je vmes pritožil sodniku, češ da si “Rafa” med točkami jemlje preveč časa, nato pa izkoristil drugo priložnost za izenačenje na 3:3, potem ko je Nadal forehand poslal za kakšen decimeter preveč v levo.

Sledila je brezhibna sedma igra za očitno prerojenega Federerja. Švicar je odserviral, kot da igra prvo igro srečanja in na 4:3 povedel brez podarjene točke, v naslednji pa prišel do treh vezanih priložnosti za vodstvo s 5:3, pa vse tri zapravil.

Sledila je brutalna točka, po kateri je večina gledalcev vstala na noge in zaploskala, ne glede na to, za koga so stiskali pesti. Izmenjava 26 udarcev se je končala z neubranjenim forehandom Federerja, ki je prišel do nove priložnosti za “brejk”, pa potem še enkrat. V petem poskusu mu je le uspelo, po 3 urah in 31 minutah je serviral za naslov.

Da bi bila drama popolna, se je Nadal dokopal do dveh priložnosti za znižanje na 4:5, kar Federer najprej ubrani z asom, potem pa še s čudovitim forehandom po diagonali – 40:40! Naslednji return je Nadal predaleč, tako da seje Roger dokopal do prve žogice za turnirsko zmago, ki jo je Švicar zapravil z nevsiljeno napako, predolgim forehandom po sredini. Sledil je as in še druga žogica za končno zmago. “Rafa” je vrnil kratek return, Federer je napadel s forehandom na stransko črto in šele sokolje oko je potrdilo zmago, Švicar pa je hitro po stisku roke pri mreži potočil solze sreče.

Federer se lahko pohvali s petimi zmagi v Melbournu, enkrat je slavil v Parizu, Wimbledon je dobil sedemkrat, v Flushingu pa se je z naslovom okitil petkrat.

Rafael Nadal, ki so ga med čakanjem na slovesno podelitev, krepko bolele noge, je povedal: “Dober večer vsem, čestitke Rogerju in njegovi ekipi. Neverjetno, da lahko igra na tako visoki ravni, kljub dolgi pavzi. Prvič v življenju sem kar celoten mesec preživel v Avstraliji. Delal sem zelo trdo, da sem prišel do finala…Roger si je tole zmago očitno bolj zaslužil, bom pa še naprej poskušal, se še naprej boril, da bi imel dobro sezono, tudi tukaj, prihodnje leto.”

Zmagovalec sedaj že 18-tih turnirjev za Grand Slam, Roger Federer, je na odru najprej objel Roda Laverja, nato pa dodal: “Najprej čestitke Rafaelu za izjemen povratek nazaj med najboljše. Pred petimi meseci nobeden od naju ni verjel, da bova igrala takoel v finalu Grand Slama. Tenis je šport, kjer ni izenačenja, a danes bi ga sprejel. Najlepša hvala moji ekipi, prav vsakemu posebej, pa tudi čestitke Nadalovi ekipi. Tenis vas potrebuje. Gledalci ste razlog, da sem se tukaj boril še enkrat in potem še enkrat več. Zame ste naredili ta turnir res posebno izkušnjo. Upam, da se vidimo tudi prihodnje leto. Če ne, mi je pa tukaj uspela res lepa serija rezultatov.” Je Roger namignil, da se bo po tej sezoni upokojil? Presodite sami!