Nadal do svoje 16. zmage na turnirjih velike četverice

Uncategorized 10. Sep 201723:29 > 23:36

Španec je v finalu OP ZDA nadigral Južnoafričana Kevina Andersona (6:3, 6:3, 6:4) in se tako še tretjič dokopal do zmage v New Yorku, potem ko mu je to uspelo v letih 2010 in 2013. "Rafa" je s skupno 16. naslovi na turnirjih velike četverice spet za petami Rogerju Federerju, ki jih ima 19.

Na razprodani Arthur Ashe Areni je imel Nadal takoj na začetku srečanja nekaj priložnosti za odvzem servisa. Anderson je kljub močnemu začetnemu udarcu že do sedme igre “Rafi” ponudil štiri žogice za “brejk”, peto je Španec izkoristil in povedel s 4:3, nato pa tudi v naslednji servisni igri nasprotnika prišel do priložnosti za odvzem servisa, jo izkoristil in tako že kar končal niz. Prvi del tekme je trajal minuto manj od ene ure.

Anderson je tudi v drugem nizu nekaj časa še lahko držal stik, vendar je bila njegova statistika na servis Nadala obupna, tako da je bila realno gledano podaljšana igra njegova najboljša možnost za uspeh. “Rafa” mu je namreč do šeste igre drugega niza pustil priti do vsega šest točk na njegov začetni udarec.

Prav v omenjeni igri št. 6 je Nadalov “mlinček” začel še močneje mleti: Španec je prišel do dveh “brejk” priložnosti, drugo z volejem tik ob mreži spremenil v odvzet servis ter povedel s 4:2, nato pa brez težav odkorakal do prednosti 2-0 v nizih (6:3).

K dominantnosti Nadala je močno prispevalo tudi dejstvo, da je Anderson v prvih dveh nizih dobil le 36 odstotkov točk na svoj drugi začetni udarec, “Rafa” pa je dobil čisto vseh 12 točk pri mreži, tudi po zadnji točki pa je bil v tem statističnem segmentu popoln (16/16).

V tretjem nizu je Španec že kar takoj odvzel servis in se do konca ni več ustavljal. Kako dominanten je bil v finalu priča podatek, da Južnoafričanu ni pustil niti do ene same priložnosti za odvzem servisa.

Vse do konca je Andersonu returniral blizu stranskih sodnikov, ki so stali ob tribunah, dobre tri metre za osnovno črto in namesto, da bi dvometraš po začetnem udarcu prišel k mreži, se je z Nadalom spuščal v izmenjave ter jasno “pogorel”. Šele v tem delu srečanja je Andersenu prvič uspela igra brez izgubljene točke, a je bila to bolj slaba uteha.

Po dveh urah in 27 minutah je “Rafa” servis poslal vstran na “backhand”, Anderson je vrnil krajšo žogo, ki jo je Nadal prišel iskat na mrežo, “backhand” volej poslal v prazno igrišče in zaključil 14-dnevni praznik tenisa v New Yorku.

Srečanje je zaključil s samo eno dvojno in 11 nevsiljenimi napakami, šele v tej zadnji igri pa nasprotniku dovolil prvič priti do izenačenja (deuce) na svoj začetni udarec.

Za Andersona je to vseeno najboljši rezultat na turnirjih velike četverice, s čimer se bo prebil na 15. mesto ATP lestvice. “Rafa” ostaja na prvem mestu, med prvih deset pa se je prvič v karieri prebil polfinalist Pablo Carreño Busta.

V konkurenci mladincev je turnir osvojil Kitajec, Yibing Wu, ki je v finalu s 6:4, 6:4 ugnal finalista mladinskega Wimbledona, Argentinca Axla Gellerja., medtem ko se je pri mladinkah zmage razveselila domačinka Amanda Anisimova. V finalu je rojakinji, le 13-letni Cori Gauff, oddala vsega dve igri (6:0, 6:2).