Kipchoge maraton tekel skoraj pod dvema urama

Atletika 6. Maj 201715:32 > 15:38
Matthias Hangst, Getty Images

Olimpijski zmagovalec Eliud Kipchoge se je na maratonu na dirkališču v Monzi s časom 2:00:25 najbolj približal magični meji dveh ur, a njegov dosežek ne bo štel za svetovni rekord.

Rekord 32-letnega Kenijca ne bo uradno priznan, ker mu je skozi celoten tek pomagalo šest pomagačev, ki so narekovali ritem. Skupine po šest tekačev (skupaj jih je bilo 30, med njimi tudi nekdanji svetovni prvak na 1.500 in 5.000 m Bernard Lagat) so se vsakih nekaj krogov (dolg je bil 2,4 km) menjale. Pred njimi je vozil tudi avtomobil z uradnim časom.

Tek so izvedli pod pokroviteljstvom podjetja Nike in njegovega projekta Breaking2. Na maratonu so tekli le trije tekmovalci. 35-letni Eritrejec Zersenay Tadese (2:06:51) in 26-letni Etiopijec Lelisa Desisa (2:14:10) sta po približno polovici izgubila stik s Kipchogejem.

Svetovni rekord tako še zmeraj drži Kenijec Dennis Kipruto Kimetto, ki je s časom 2:02:57 svetovni postavil 28. septembra 2014 v Berlinu.