Verstappen izkoristil smolo Leclerca in skočil na vrh

Avtomoto 23. Maj 202114:51 > 17:05 0 komentarjev
Max Verstappen je izkoristil težave Leclerca, suvereno zmagal in prevzel vodstvo v skupnem seštevku. Foto: Guliverimage

Na VN Monaka na peti dirki sezone je zmagal Max Verstappen (Red Bull). Drugo mesto je osvojil Carlos Sainz, tretji je končal Lando Norris. Britanec Lewis Hamilton je s sedmim mestom izgubil vodstvo v skupnem seštevku. Domači matador Charles Leclerc, ki je včeraj na kvalifikacijah osvojil prvo mesto, je v instalacijskem krogu do startnega mesta naletel težave z menjalnikom in dirke sploh ni začel.

Nizozemec Max Verstappen (Red Bull) je prvič v karieri slavil na veliki nagradi Monaka in z novimi 25 točkami prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku. Na odru za zmagovalce sta mu družbo delala Carlos Sainz (Ferrari) in Lando Norris (McLaren). Pred 7500 gledalcev ob Azurni obali je razočaral aktualni prvak Lewis Hamilton, ki je po težavnem koncu tedna končal le kot sedmi in tako padel na drugo mesto v dirkaški razvrstitvi. Britanec je sicer osvojil točko za najhitrejši krog, tako da za Verstappnom zdaj zaostaja za štiri točke (Max 105: Lewis 101), na tretjem mestu je Norris (56 točk). Mercedes je po zaslugi odstopa Bottasa in četrtem mestu Pereza izgubil tudi vodstvo med konstruktorji, tam zdaj Red Bull vodi za pičlo točko (149:148). McLaren je zadržal tretje mesto med moštvi, ima 80 točk, Ferrari mesto nižje 78.

Potek dirke

Pomemben del scenarija se je spisal že pred dirko, ko je zaradi težav z menjalnikom svoje dirkanje na Azurni obali zaključil Charles Leclerc. Razočaranje za Monačana je bilo ogromno. Včeraj je v kvalifikacijah osvojil pole position, potem ko je v drugem hitrem krogu 18 sekund pred iztekom časa pri šikani v bazenu trčil v zid. Ferrari je po temeljitih pregledih dirkalnika (tudi menjalnika) najprej včeraj, potem pa tudi danes potrdil, da menjava menjalnika ni potrebna, tako da naj bi Leclerc začel s prvega startnega mesta. A očitno pregledi niso bili dovolj podrobni, domačin je že v krogu iz boksov do startnega mesta naletel na težave, Ferrari pa je nato potrdil, da napake ne bodo uspeli popraviti do starta, tako da Leclerc dirke ni začel.

Verstappen je tako potegnil z drugega startnega mesta in za sabo uspel zadržati Valtterija Bottasa. Finec je bil na poti do najboljšega rezultata letos, a v 31. krogu, ko je opravil postanek, se mu je uspešen nastop v Monaku podrl kot hišica iz kart. Mehaniki z njegovega dirkalnika niso uspeli sneti prednje desne gume (niti z rezervno mehansko pištolo), tako da je Bottas nič kriv nič dolžen odstopil. Krog pred moštvenim kolegom se je v boksih kot prvi ustavil Hamilton, a po postankih izgubil mesti proti Sergiu Perezu in Sebastianu Vettlu, pred njim je ostal tudi Gasly. Aktualni svetovni prvak se je po radijski zvezi večkrat pritožil nad strategijo moštva, a višje od sedmega mesta na koncu vendarle ni mogel, je pa za tolažbo ob koncu osvojil točko za najhitrejši krog.

Na vrhu Verstappen ni imel nobenih težav na poti do zmage, do drugega mesta in prvih stopničk s ferrarijem pa je po težavah Leclerca in Bottas prišel Sainz. Mesto glede na včerajšnje kvalifikacije je pridobil tudi Norris in tako tretjič v karieri stopil na oder za zmagovalce. Veliko je glede na včerajšnje deveto mesto v kvalifikacijah pridobil tudi Perez, ki je danes s četrtim mestom veliko prispeval k prevzemu vodstva Red Bulla v konstruktorskem seštevku.

Kot peti je zaključil Sebastian Vettel (tudi dirkač dneva po mnenju navijačev), šesti je bil Gasly, v prvi deseterici sledijo še Hamilton, Lance Stroll, Esteban Ocon in Antonio Giovinazzi.

Naslednja dirka bo čez 14 dni v Bakuju, ko je na sporedu VN Azerbajdžana.