Lewandowski rešil Poljsko, tekma prvenstva v Münchnu

Euro 2020 19. Jun 202122:51 > 22:57
Robert Lewandowski je Poljake z golom rešil pred izpadom.

Današnji dan je na evropskem nogometnem prvenstvu minil v znamenju poslastice v skupini F, v kateri je Nemčija s 4:2 premagala Portugalsko. V isti skupini sta Francija in Madžarska remizirali z 1:1. Z istim izidom se je končala tudi tekma med Poljsko in Španijo v skupini E.

V Sevilli sta se v zadnji tekmi dneva med merili favoritinji skupine E, ki pa sta v prvem krogu razočarali. Španci so le remizirali, Poljaki pa so izgubili.

Španci, ki še 15. v nizu niso izgubili pred domačimi navijači, so do vodstva prišli v 26. minuti, ko je zadel Alvaro Morata. Poljaki so tik pred koncem prvega polčasa, v 43. minuti, stresli vratnico, milimetri so od gola ločili Karola Swiderskega.

V drugem polčasu so se Poljaki, ki bi v primeru poraza že izpadli s prvenstva, hitro vrnili. Za izenačenje je poskrbel kdo drug kot njihov z naskokom najboljši strelec Robert Lewandowski. Zadel je v 54. minuti. Že štiri minute pozneje so imeli Španci sijajno priložnost za novo vodstvo, a je Gerard Moreno v 58. minuti zapravil strel z enajstih metrov.

Španci so imeli do konca tekme več od igre in si pripravili nekaj priložnosti, a do zmage niso prišli. Še drugič na tem prvenstvu so remizirali, v zadnjem krogu pa jih čaka Slovaška. Poljaki se bodo pomerili s Švedi.

Med glavnimi junaki nemške zmage je bil zvezdnik Chelseaja Kai Havertz. FOTO: Guliverimages.

Po tekmi prvenstva Nemci spet med živimi

Spektakel v skupini F, v kateri sta se v Münchnu pomerili trikratna svetovna prvakinja Nemčija in evropska prvakinja Portugalska, je upravičil visoka pričakovanja. Obračun na Allianz Areni lahko označimo za najboljšo tekmo dozdajšnjega dela letošnjega evropskega prvenstva.

Začelo se je z novim, že 12. golom na evropskih prvenstvih Cristiana Ronalda, ki je Portugalce v vodstvo popeljal po 15 minutah igre. V zaključku prvega polčasa so Nemci, ki jim je ob zaostanku in porazu v prvem krogu že pošteno gorelo pod nogami, prišli do preobrata, in sicer po dveh avtogolih portugalskih branilcev.

Najprej je svojo mrežo v 35. minuti zatresel Ruben Dias, štiri minute pozneje pa še Rafael Guerreiro. Že na začetku drugega dela, v 51. minuti, je Kai Havertz povišal vodstvo Nemcev na 3:1, po natanko uri igre pa so Nemci vodili že s 4:1. V polno je meril branilec Robin Gosens.

Po podaji Ronalda je v 67. minuti zaostanek evropskih prvakov na 2:4 zmanjšal Diogo Jota in poskrbel za šesti gol na tekmi. Do konca tekme se Portugalci niso predali in napadli za izenačenje, a jim ni uspelo. Bili so nevarni, zatresli so tudi vratnico, vendar na koncu ostali praznih rok.

Francozom je remi prinesel Antoine Griezmann. FOTO: Guliverimages.

Svetovni prvaki le do točke

V prvi tekmi dneva sta se v skupini F na stadionu Arena Puskas, na katerem se je zbralo prek 60 tisoč gledalcev, pomerili Francija, ki je na prvi tekmi premagala Nemčijo, in Madžarska, ki je v drugi krog vstopila praznih rok.

Francija je bila že v prvem polčasu precej boljši nasprotnik, a ni strla žilavih Madžarov. Še več, domači nogometaši so v drugi minuti sodnikovega dodatka prvega polčasa celo prišli do vodstva, ko je gol zabil izkušeni Attila Fiola.

Francozi, svetovni prvaki iz Rusije 2018, so v drugem polčasu pritisnili še bolj, do izenačenja pa prišli šele v 66. minuti, ko je v polno meril Antoine Griezmann, najboljši strelec zadnjega evropskega prvenstva, ki je letos zadel prvič.

Vmes je pri Franciji vratnico stresel Ousmane Dembele, do konca tekme pa so Francozi močno pritisnili, a niso uspeli zadeti. Madžari so do prve točke prišli ob izraziti premoči Francozov, ki so proti golu nasprotnika usmerili 15 strelov, trikrat več od Madžarov.

Franciji nadaljuje z nizom neporaženosti, to je bila že 18. tekma v nizu, ki je ni izgubila. V tem času je zabeležila 14 zmag in trikrat remizirala.

Euro 2020, 9. tekmovalni dan:

Skupina F:

Madžarska – Francija 1:1 (0:1)
Strelec: 1:0 Fiola 45., 1:1 Griezmann 66.

Nemčija – Portugalska 4:2 (2:1)
Strelci: 0:1 Ronaldo1 5., 1:1 Dias 34./avtogol, 2:1 Guerreiro 39./avtogol, 3:1 Havertz 51., 4:1 Gosens 60., 4:2 Jota 67.