Dončić vrhunski, ne pa tudi najboljši

Evroliga 27. Okt 201711:07 > 11:14
fiba.basketball

Slovenski reprezentant in član madridskega Reala Luka Dončić je sijajno začel evroligaško sezono in na prvih štirih obračunih zbral 129 indeksnih točk. To ga uvršča na drugo mesto večne lestvice pred Gregorja Fučko iz časov Fortituda in za Dejana Tomaševića, ko je nastopal za Budućnost.

Luka Dončić je odlične igre iz EuroBasketa uspešno prenesel tudi na klubsko sceno in je trenutno ključni člen igre Reala. Dončić je kraljevemu klubu prinesel maksimalni izkupiček (4-0) in prvo mesto na lestvici, čeprav so imeli Madridčani v uvodnih krogih Evrolige zahteven razpored. Dončić je proti Anadolu Efesu, CSKA-ju, Milanu in Žalgirisu dosegel več kot četrtino točk svoje ekipe. Skupno je dosegel 96 točk ob 21 zgrešenih metih iz igre, 27 skokov, 15 podaj, izgubil vsega osem žog in naredil šest osebnih napak, kar je dovolj za skupni indeks 129.

Vseeno to ni najboljši začetek v zgodovini Evrolige. Pred slovenskim čudežnim dečkom je Dejan Tomašević, ki je v dresu Budućnosti iz Podgorice v sezoni 2000/2001 na prvih štirih dvobojih zbral 135 indeksnih točk. Tomašević je proti Barceloni, Opel Skyliners, London Towers in PAOK-u po vrsti dosegel 23, 26, 27 in 29 točk, ob tem pa zbral še 43 skokov in 13 podaj. Sijajna statistika Tomaševića, ki je bil še najslabši na črti prostih metov, kjer je imel 12 zgrešenih poizkusov.

Tomašević je takrat štel 27 let, torej devet več od Dončića, ki ga imajo mnogi povsem upravičeno za najbolj nadarjenega evropskega košarkarja vseh časov.