Efes dokazal, kaj lahko dosežeš s sinergijo in kontinuiteto

Evroliga 31. Maj 202114:29 > 14:36 0 komentarjev
Efes
Anadolu Efes naposled na evropskem prestolu. (Foto: Guliverimage)

Končana je 64. sezona elitne Evrolige, ki je prvič v zgodovini okronala Anadolu Efes. V finalu so bili boljši od Barcelone, ki je bila pred zaključnim turnirjem prvi favorit. Njihov naslov sicer ni nikakršno presenečenje, Turki že več let gradijo zgodbo, ki je naposled vendarle obrodila sadove, v nedeljo še tistega najslašega - evroligaški naslov.

Silovit vzpon Anadolu Efesa se je začel leta 2018. Takrat so sezono v Evroligi sklenili na zadnjem 16. mestu, s sedmimi zmagami in 23 porazi. Po sezoni se je ekipa korenito spremenila, predvsem močno okrepila. Od nosilcev sta ostala praktično le Krunoslav Simon in Bryant Dunston. Glavni trener Ergin Ataman, ki se je ekipi pridružil leta 2017, je pričel graditi šampionsko ekipo.

Nosilci igrajo skupaj že tri sezone

Tako so pred sezono 2018/19 v Carigrad prišli Vasilije Micić, Shane Larkin, Sertaç Şanlı, Rodrigue Beaubois, Tibor Pleiss, Adrien Moerman in James Anderson. Okostje moštva je bilo sestavljeno. Za kako kvalitetno moštvo gre smo videli nemudoma. Že v naslednji sezoni so v četrtfinalu izločili Barcelono, se prvič uvrstili na Final 4 turnir in padli šele v finalu, ko je bila boljša CSKA Moskva.

Leto kasneje, torej v lanski sezoni, so bili daleč najboljša ekipa Evrolige, ko jih je zaustavila pandemija. Zastrašujoče razmerje zmag in porazov (24-4) je njihovemu delu dalo dodatno potrditev, a Covid-19 je sezono najprej prekinil in nato še odplaknil. Turki so vztrajali naprej.

Ergin Ataman, Efes
Veselje Ergina Atamana med svojimi varovanci. (Foto: REUTERS/Thilo Schmuelgen)

Pogumno lahko rečem, da so verjeli moji varovanci, moja družina, klub, predsednik, vsi smo verjeli. Verjamem v sinergijo. Moč nam je dajala tudi energija turških navijačev. Verjamem v te energije, vedno razmišljam pozitivno,” je bil po nedeljskem naslovu presrečen Ataman.

Kontinuiteta dela je v letošnji sezoni poplačala vse vložke. Zadržali so že tako močno ekipo, ki se ji je sicer že leta 2019 pridružil še Chris Singleton. Prvo polovico sezone so potrebovali, da so se ogreli (8-9), nato je turški stroj zmlel vse pred seboj in se prvič prebil na vrh Evrope.

Veselje košarkarjev Efesa

Micić prvo ime sezone

Zato tudi Primoža Brezca, nekdanjega centra slovenske reprezentance, ki je za Sportklub ocenil dogajanje na zaključnem turnirju v Kölnu, uspeh Efesa niti slučajno ni presenetil: “Potihem sem tudi navijal za Efes, jim privoščim, ker vsa ta leta vlagajo. Mislim, da so zasluženo osvojili. Lani so bili prikrajšani, bili so najboljša ekipa, a se je zgodil Covid.”

Imajo tudi najboljšega igralca v Miciću, ki je letos prikazal vrhunsko formo. Ni bil zastonj izbran za MVP-ja rednega dela in zaključnega turnirja,” je kot ključnega na poti do prvega naslova izpostavil srbskega reprezentanta. V rednem delu je na tekmo v povprečju dajal 16,1 točke in pet podaj. Na Final 4 je proti Barceloni in CSKA Moskvi nase prevzel še več bremena. Na dveh tekmah je bilo njegovo povprečje 25 točk in 5,5 podaje. Ob tem je za tri metal kar 45 odstotno, s črte prostih metov 89.

Vasilije Micić, Anadolu Efes, Evroliga
Vasilije Micić je tako Rusom kot Kataloncem nasul 25 točk. (Foto: REUTERS/Thilo Schmuelgen)

Poleg Micića je bil v finalu odličen še en branilec, Američan Shane Larkin. Barcelona, ki je za nameček igrala s poškodovanim prvim organizatorjem igre Nickom Calathesom, za navezo Efesa ni imela rešitve. Šarunas Jasikevičius je poizkušal z 20-letnim Leandrom Bolmarom, ki pa ju je zmogel omejevati le prvi polčas.

Nezaustavljiv napad Efesa

Zagotovo se je videlo, da Calathes ni bil pravi. Ogromno pomeni igri Barcelone. Šarunas je že sam povedal, da vsi vidijo njegove asistence, ne pa obrambe. Manjkal jim je. Ne bom rekel, da ga je enakovredno zamenjal, ampak mislim, da je Šaras dal priložnost Bolmaru in mu je mladi Argentinec vrnil z res dobro obrambo,” je igro Bolmara ocenil Brezec.

Odločil je napad. Že med prenosom na Sportklubu je trener Sašo Filipovski, ki je gostoval v vlogi strokovnega komentatorja, ocenil, da mora Barcelona za uspeh Efes zadržati pod 80 točkami.

Od preporoda sredi sezone, so v Evroligi manj kot 80 točk dosegli šestkrat in petkrat izgubili. Kadar so presegli 80 točk pa dobili prav vse dvoboje, takšnih se je nabralo kar 16! Tudi finalnega. Barcelono so v finalu porazili s 86:81.

Efes je evropski prvak. (Foto: Twitter/Anadolu Efes)

A to je proti Efesu skoraj misija nemogoče, meni Brezec: “Napadalno so tako kvalitetna ekipa, da jih mogoče zaustaviš za eno četrtino ali polčas, a imajo toliko kvalitete, da bo nekdo, ali Simon, ali Larkin, ali Micić, ali Singeleton … nekdo bo v nekem trenutku potegnil ladjo za seboj in eksplodiral. Res so vrhunska ekipa, pa ne samo v napadu. Tudi, ko je treba odigrati obrambo, znajo stisniti.”

Nov evropski velikan

Efes bo zagotovo v novi sezoni znova med favoriti za prvaka Evrolige. Ekipa je uigrana, imajo močno finančno zaledje, v Carigradu je nastal nov evropski košarkarski velikan.

Slovenski ljubitelji košarke smo v letošnji sezoni pogrešali le še kakšnega slovenskega košarkarja na zaključnem turnirju. Sicer so to sezono v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju nastopali trije – Zoran Dragić (Baskonia), Klemen Prepelič (Valencia) in Žan Mark Šiško (Bayern).

Želel bi si, da je več Slovencev v Evroligi. A ne vem, kako realno je, da bi jih bilo več. Imamo še Jako Blažiča, ki je zagotovo na nivoju Evrolige. Morda bi lahko kakšni ekipi pomagal Alen Omić,” je zaključil dolgoletni reprezentant Slovenije, ki je osem sezon uspešne in 21 let trajajoče kariere odigral tudi v ligi NBA.

Primož Brezec

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!