Anadolu Efes pokoril Evropo

Evroliga 30. Maj 202123:29 > 23:53 0 komentarjev
Efes je evropski prvak. Foto: Twitter/Anadolu Efes

Košarkarji Anadolu Efesa so postali evropski prvaki. V finalu so premagali Barcelono s 86:81 in tako prvič stopili na sam vrh Evrope. Košarkarji Milana so osvojili tretje mesto.

Turki so prvič postali evropski prvaki. Po izjemno dobri lanski sezoni, ki je bila predčasno prekinjena zaradi izbruha novega koronavirusa, so se košarkarji Efesa vrnili v praktično nespremenjeni zasedbi in uspeli osvojiti tako želen naslov evropskih prvakov.

Prvi polčas

V prvi četrtini je bila veliko boljša Barcelona. Po prvih desetih minutah je vodila za 7 točk, rezultat je bil 22:15. V nadaljevanju prvega polčasa smo spremljali raztrgano igro z velikim številom osebnih napak in prostih metov. Barcelona je v prvem polčasu storila kar 17 osebnih napak, košarkarji Efesa pa so tako izvajali kar 22 prostih metov, od tega so jih 18 zadeli.

Efes je v drugi četrtini spreobrnil rezultat z delnim izidom 9:0, pa čeprav v prvih dveh minutah druge četrtine ni zadel. Barcelona je igrala precej slabo, Efes pa je polčas dobil z 39:36.

Drugi polčas

V drugem polčasu sta ekipi prikazali boljšo košarko, veliko bolje je stekel tudi met za tri točke. V tretji četrtini je Efes povedel že za 11 s 55:44, Kyle Kuric in predvsem Cory Higgins pa sta Barcelono držala v tekmi. Higginsu je stekel tudi met za tri.

5 minut pred koncem tekme je Barcelona ponovno izenačila, rezultat je bil 69:69. Vasilije Micić pa je ob koncu tekme prevzel vajeti igre Efesa in tekmo pripeljal do konca. Pomemben delež je dodal tudi Shane Larkin s prostimi meti. Efes jih je na koncu izvajal kar 35, Barcelona pa 29.

Najboljši strelec pri Turkih je bil Srb Vasilije Micić s 25 točkami, dodal je tudi 5 asistenc. Srb je postal tudi najkoristnejši košarkar zaključnega turnirja Final 4.

Shane Larkin je dodal 21 točk za zmagovalce. Pri Barceloni je blestel Cory Higgins s 23 točkami, kar pa ni bilo dovolj. Kyle Kuric je dodal 18 točk, Brandon Davies pa 17 točk in 11 skokov.

Barcelona je v finalu igrala že osmič, prvič po letu 2010, ko je tudi osvojila naslov. Tokrat ji to ni uspelo. Za Efes je to prvi evropski naslov, v finalu pa so že igrali v sezoni 2018/19. Takrat so se prvič v klubski zgodovini uvrstili na sklepno dejanje sezone.

Milanu bron

Košarkarji Milana so višek naredili v drugi četrtini, ki so jo dobili z 20:11. Pri Italijanih sta bila s 14 točkami najučinkovitejša Srb Vladimir Micov in Španec Sergio Rodriguez. Slednji je dodal še 3 skoke in 6 asistenc. Pri poražencih je 18 točk dosegel Gruzijec Tornike Shengelia, dodal je še 9 skokov.

CSKA je tako še osmič zasedel četrto mesto v najelitnejšem evropskem košarkarskem tekmovanju.