Po polfinalni drami za evroligaško lovoriko Efes in Barca

Evroliga 28. Maj 202122:55 > 23:11 0 komentarjev
Barcelona
(Foto: REUTERS/Thilo Schmuelgen)

V finalu zaključnega turnirja evroliga v Kölnu se bosta za lovoriko udarili ekipi Anadolu Efes in Barcelona. Efes je po drami premagal CSKA, Katalonci Olimpio Milano. Finale bo v nedeljo, prenos na programu Sportklub 1 se začne ob 20.15!

Anadolu Efes je edini izmed četverice v Kölnu, ki v svojih vitrinah še nima evroligaške lovorike. V četrtfinalu in polfinalu so domov poslali najuspešnejši ekipi tega tekmovanja, ki sta jih osvojili kar 18 – Real Madrid in CSKA Moskvo.

Da bo to večer Turkov se je dalo slutiti že v uvodnih minutah dvoboja. Rodrigue Beaubois je dve minuti pred koncem prve četrtine zadel še svojo tretjo trojko iz prav toliko poskusov, za vodstvo s 23:13. Turki so leteli po parketu.

Vrhunci s tekme med Efesom in CSKA:

V nadaljevanju se je razigral Vasilije Micić, najkoristnejši košarkar letošnje sezone. Razlika je naraščala vse do +22, tekma se je sredi tretje četrtine zdela odločena.

Rusi so nato uprizorili popolno ofenzivo in se v zadnji četrtini povsem približali. Po prostih metih Nikite Kurbanova na vsega točko zaostanka, ko je na uri ostalo še 1:08!

Po dobri obrambi je imel CSKA napad za vodstvo, a sta trojki zgrešila Will Clybrun in Darrun Hilliard. Po slabem izvajanju prostih metov Shana Larkina, je Clyburn zapravil še trojko za zmago. Turki so si oddahnili.

Vasilije Micić, Anadolu Efes, Evroliga
Vasilije Micić je za zmago Anadolu Efesa prispeval 25 točk in šest podaj. (Foto: REUTERS/Thilo Schmuelgen)

Efes se je tako Rusom oddolžil za poraz v zadnjem evroligaškem finalu. To je bilo še v sezoni 2018/19, saj je bila lanska zaradi pandemije odpovedana. Turki bodo v finalu nastopili drugič v klubski zgodovini. Za prvo lovoriko se bodo pomerili z Barcelono, ki je prav tako slavila po pravi drami v zadnjih minutah.

Higgins pokopal Milano

Na drugem polfinalu smo videli podobno dramatičen zaključek. Barcelona je sicer vodila večji del prvega polčasa, a se nikdar ni uspela odlepiti, Italijani so ves čas držali korak. Ob odmoru so Katalonci vodili z 51:42.

V tretji četrtini se je Milanu odprl met z razdalje. Na krilih petih trojk so tudi prevzeli vodstvo. Predvsem Kevin Punter je bil nezaustavljiv in samo v tem delu tekme dosegel devet točk. Četrtino so dobili za 13 in imeli pred zadnjim delom štiri točke prednosti (71:67).

Poškodba Calathesa: V zadnji četrtini je odločal vsak napad. Zato je bilo za Barco še posebej boleče, da je morala vroče zadnje tri minute odigrati brez prvega organizatorja igre. Nick Calathes je ob doskoku pristal na nogi nasprotnika in v bolečinah odšepal s parketa. V tistem trenutku je imel na kontu 17 točk in šest podaj ter najvišji indeks na tekmi (27).

V zadnjo minuto sta ekipi vstopili poravnani na 82. Po nekaj neuspešnih napadih na obeh straneh, je v zadnjih sekundah odgovornost prevzel Cory Higgins. Potegnil je v napad, se blizu črte prostih metov odrinil v zrak in neusmiljeno zadel čez roko nasprotnika za 84:82!

Šarunas Jasikevičius, trener Barcelone. (Foto: REUTERS/Thilo Schmuelgen)

Šarunas Jasikevičius se je v prvi sezoni na klopi Barcelone, po osvojitvi prvega mesta v rednem delu, zdaj uvrstil še v finale Evrolige. Barca bo v nedeljo igrala za tretji naslov v klubski zgodovini.