Kljub zmagi nesrečen konec Olimpije v Ligi ABA

Košarka 27. Apr 202119:48 > 20:28 0 komentarjev
Jaka Blažič, KK Cedevita Olimpija

Košarkarji Cedevite Olimpije so se z zmago (85:79) proti Megi poslovili od letošnjega nastopanja v Ligi ABA. Ljubljančani so za napredovanje potrebovali še pomoč Igokee na obračunu proti Mornarju, ki je niso dobili. Črnogorci so z zmago ostali pred Olimpijo in zasedli zadnje mesto v končnici.

Ključen pri slovesu Olimpije od Lige ABA že po rednem delu sezone je bil poraz v Zagrebu sredi prejšnjega tedna. S tem usode niso več imeli v svojih rokah, kar se je naposled izkazalo za odločilno. Mornar je z 88:79 premagal Igokeo in tako Olimpiji izmaknil mesto v polfinalu.

Čestitke fantom za zmago. Moram reči, da po tem ritmu, v katerem smo se znašli, smo bili v prvem polčasu brez energije, kar fantom ne morem zameriti. Sem ponosen, kako so se odzvali v drugem polčasu, pokazali karakter in kakovost. Težka sezona za nas, težka končnica, imeli smo pet gostujočih tekem v desetih dneh, še enkrat čestitam fantom,” je bil po dvoboju seveda razočaran trener domačih Jurica Golemac.

Obramba Olimpije v prvem polčasu nemočna

V prvi četrtini tekme v Stožicah se je dalo slutiti, katera ekipa je pod pritiskom in katera redni del sezone zaključuje povsem sproščeno. Mlada ekipa Mege, ketere prva peterka je v povprečju štela slabih 21 let, z najmlajšim Nikolo Jovićem, ki bo šele junija postal polnoleten, je igrala poletno, akcije zaključevala z ‘alley-oopi’, podajami za hrbtom in zabijanji.

Olimpiji so košarkarji Mege v prvih desetih minutah nasuli kar 30 točk (19:30), podobna igra pa se je nadaljevala tudi večji del druge četrtine.

Srbi so Ljubljančane še naprej prebijali z navdahnjenimi potezami, tudi v obrambi so delovali motivirano. Tako je v eni od akcij Karlo Matković imenitno blokiral polaganje Kendricka Perryja, ki je do polčasa zadel le enega od šestih metov iz igre. Mega je v tem trenutku vodila že s +15 (28:43).

Do polčasa so zmaji z delnim izidom 11:7, od tega je šest točk prispeval Jaka Blažič, zaostanek zmanjšali na 11 (39:50). Obračun med Igokeo in Mornarjem je potekal istočasno, ob odmoru so iz Aleksandrovca prihajale neugodne vesti, Črnogorci so vodili za 13 točk (38:51). Za napredovanje v polfinale Lige ABA je tako Olimpija potrebovala dva preobrata, v Stožicah in Laktaših.

Blažič razigral soigralce

V tretji četrtini je Olimpija le pokazala drugačen, boljši obraz, pritisnila v obrambi in precej bolj razigrano delovala v napadu. Žoga je lepo krožila, zelo razigran je bil predvsem kapetan Blažič, ki je za svojo šesto podajo na tekmi in prvo vodstvo Olimpije po tretji minuti prve četrtine, lepo zaposlil Riona Corteza Browna (65:63). Tudi po treh četrtinah je bil v Aleksandrovcu izid za Slovence slab – Mornar je vodil z 71:65.

17-kratni slovenski prvaki so v zadnji četrtini dokončali preobrat. Še naprej je blestel Blažič, ki je obračun končal s 30 točkami, sedmimi skoki in sedmimi podajami ter bil z indeksom 38 nesporno igralec tekme. A njegov trud je bil zaradi zmage Mornarja brez željenega učinka.

Mornar se bo v črnogorsko obarvanem polfinalu pomeril z Budućnostjo, medtem ko se bo Igokea pomerila s Crveno zvezdo. Seriji se igrata na dve zmagi.

Dva boleča izpada

Olimpija je tako doživela še drugi letošnji izpad po nesrečnem zaključku v zadnjem krogu tekmovanja. Izjemno boleč je bil za zmaje že konec sezone v EuroCupu, ko so brez končnice in s tem četrtfinala ostali na zadnji dan nastopov v Top 16. Takratni krvniki Ljubljančanov so bili črnogorski prvaki, Budućnost iz Podgorice.

Sezone za Olimpijo seveda še ni konec. Že v četrtek jih čaka sklepno dejanje v ligi za prvaka državnega prvenstva, v Rogaški Slatini bodo igrali za mesto prvega nosilca v končnici.