Amsterdam zmagovalec turnirja v Ljubljani

KZS

Kongresni trg v Ljubljani je v petek in soboto gostil mednarodni košarkarski turnir Cedevita 3x3 Ljubljana Challenger. Tisočglava množica je uživala v izjemnih košarkarskih obračunih in pestrem spremljevalnem programu. Končna zmaga je odšla na Nizozemsko.

Dvodnevni 3×3 košarkarski spektakel je na Kongresni trg privabil kakovostne ekipe iz vsega sveta in številne ljubitelje košarkarske igre. Prava poslastica je bila že prva tekma drugega dne. Pomerili so se košarkarji Ljubljane, aktualni slovenski državni prvaki, in igralci Pirani, člani slovenske reprezentance. V končnici tekme so več moči in znanja pokazali košarkarji iz prestolnice, ki so se tako prebili v polfinale.

V drugem četrtfinalu sta se srečali ekipi Amsterdama in Benetk. Italijani so tekmo odigrali brez menjave in morali priznati premoč aktualnim svetovnim podprvakom.

Zelo zanimivo tekmo smo spremljali tudi na tretjem četrtfinalu, v katerem sta se pomerila Riga in Beograd. Favorizirani Latvijci, ki so kot člani svoje reprezentance lani osvojili naslov evropskih prvakov, niso uspeli streti odpora odličnih Beograjčanov, ki so srečanje dobili z rezultatom 17:21. Najbolj izenačeno srečanje smo na videli zadnjem četrtfinalu. Ekipa Vrbasa, ki se je prebila skozi kvalifikacijsko sito, je dobila še peto tekmo na turnirju in se z rezultatom 15:14 prebila v polfinale.

Ekipa Ljubljane se je ob glasni podpori s tribun odlično upirala Amsterdamu. Še slabe tri minute pred koncem so bili v ospredju Blaž Črešnar, Dejan Mlakar, Jasmin Hercegovac in Želimir Zagorac, nato pa so Nizozemci z agresivno obrambo preobrnili potek tekme v svojo korist in se veselili uvrstitve v finale. Košarkarji Vrbasa so tudi v polfinalu nadaljevali svoj nezaustavljivi niz. Z 21:15 so ugnali rojake iz Beograda.

Veliki finale je bil prava poslastica. Do izida 12:12 sta bili ekipi poravnani potem pa je dve dvojki zadel Dimeo Van der Horst in Nizozemci so povedli z 18:13. Srbi so se vrnili na 19:17, na koncu pa je zmago Nizozemcev potrdil Van der Horst, ki je bil na koncu izbran za najbolj koristnega igralca turnirja.

Nastop v kvalifikacijski skupini na Mastersu v Debrecenu sta si priigrali ekipi Amsterdama in Vrbasa. Tretje mesto je osvojila ekipa Beograda, četrta pa domača Ljubljana.

Polne tribune na Kongresnem trgu so za odlično vzdušje skrbeli raper Nipke, plesna skupina Artifex in akrobatska skupina Dunking Devils, ki je poskrbela, da je v Ljubljani padel tudi Guinnesov rekord v najdaljšem zabijanju z veliko prožno ponjavo.