SK 2 ob 19:00: CSKA proti Panatinaikosu, oz. obračun dvanajstkratnih evropskih prvakov!

Liga NBA 14. Apr 201515:02 > 15:04
Ljubitelji košarke nocoj na Televiziji Sport Klub prihajate na svoj račun, saj se začenjajo četrtfinalni boji v elitni Evroligi, v katerih sodelujejo sama elitna imena evropske klubske košarke. Med osmimi najboljšimi ekipami na starem kontintentu sta dve španski (Real Madrid in Barcelona), po dve turški (Efes in Fenerbahče), dve grški (Panatinaikos in Olimpiakos) ter po ena ruska (CSKA) in izraelska (Maccabi Tel-Aviv). Vsi pari bodo izjemno izenačeni, košarkarski poznavalci pa še za najbolj prepričljivega favorita v dvoboju z Anadolujem Efesom izpostavljajo madridski klub, ki bo gostil tudi zaključni turnir četverice. Precej bolj zanimivo naj bi bilo v rusko-grškem obračunu, saj že nocoj prvo tekmo četrtfinala igrata tudi CSKA in Panatinaikos, saj se ekipi v izločilnih bojih letos srečata drugič zapored. Skupaj sta kluba osvojila dvanajst naslovov evropskega prvaka (vsak po šest), Moskovčani pa so Atenčane lani v zmagah odpravili s 3:2. Nocoj nas sicer po vrsti čaka že 33. medsebojni dvoboj na evropskih parketih; med drugim sta se ekipi v letih 2007 in 2009 srečali v velikem finalu, še trikrat pa v polfinalu t.i. “final foura”. Tekma bo v neposrednem prenosu nocoj na sporedu na našem tretjem programu SK 3, prenos se bo začel ob 19. uri!

GLAVNA NALOGA MOSKOVČANOV USTAVIDI DIAMANTIDISA

CSKA Moskva je bila najprepričlivejša ekipa tako prvega, kot tudi drugega dela evroligaške sezone, zato v ruski prestolnici pred obračunom s Panatinaikosom vlada velika evforija. Navijači in mediji se že ozirajo proti majskemu finalu, kjer večina poznavalcev letos pričakuje neposredni obračun za naslov prvaka med Realom in CSKAjem, toda za kaj takšnega bo najprej potrebno ustaviti legendarnega grškega zvezdnika Dimitrisa Diamantidisa, ki si tudi nadvse želi še en evropski naslov. Grku bo v napadu na pomoč priskočil še DeMarcus Nelson, toda domačini imajo svoj odgovor v Milošu Teodosiću in Aaronu Jacksonu.

V domačem kadru ni poškodovanega Vitalija Fridzona, toda CSKA ima na krilih veliko opcij, saj ima trener na voljo tudi takšna imena, kot so Sonny Weems, Nando de Colo in Anrej Kirilenko. Janis Blums in A.J. Slaughter bosta poizkušala prostor odpreti “Zelenim”, medtem ko bo glavna naloga Vlantimirja Giankovitsa ustaviti Kirilenka. Poznavalci kot enega ključnih izpostavljajo še dvoboj med Nikosom Papasom in De Colom, Esteban Batiska in Lukas Mavrokefalidis pa bosta skušala upočasniti Kyla Hinesa in Sašo Kauna.

CSKA DOBIL OSEM OD ZADNJIH DESETIH MEDSEBOJNIH OBRAČUNOV

CSKA je v končnicah Evrolige pred domačimi gledalci praktično nepremagljiv, saj na svojem parketu v izločilnih bojih ni izgubil že vse od leta 2008. Takrat so Moskovčane v gosteh na prvi tekmi četrtfinala ugnali Grki, toda Olimpiakos. Ruski velikan je sicer dobil osem od zadnjih desetih medsebojnih tekem, toda razmerje v zmagah in porazih s Panatinaikosom je trenutno povsem izenačeno (15:15).
ITUDIS DEVET SEZON PREBIL NA KLOPI PANATINAIKOSA

Tekma bo posebna za domačega trenerja Itudisa, ki je bil devet sezon asistent pri Panatinaikosu, z njim je osvojil tudi tri evropske naslove in osem grških. “Čaka nas težka serija, temeljito smo analizirali nasprotnika. Skozi sezono so postali veliko boljši, imajo zelo izkušene košarkarje, ki so igrali finala in osvajali naslove. Danes bomo potrebovali navijače, da serijo otvorimo z zmago,” je pred tekmo povedal Itudis.

Author: Luka Svetina, foto: Getty Images