Olimpija v Novem mestu do prve zaključne žoge

Košarka 28. Maj 202117:51 > 20:39 0 komentarjev
Cedevita Olimpija je le še zmago oddaljena od 18. naslova državnih prvakov.

V Novem mestu je na drugi tekmi finala Cedevita Olimpija še drugič premagala Krko s 75:64 in povedla z 2:0 v seriji. Tokratni obračun je bil izenačen od prve do zadnje minute, največja prednost na tekmi je bila prav ob koncu, ko so zmaji povedli za 11 točk. Obračun je začinila tudi izključitev domačega trenerja Daliborja Damjanovića. Tretja tekma bo v nedeljo v Ljubljani.

Olimpijina obramba, ki je zadušila napad Krke na prvi tekmi, dovolila ji je le 45 točk, je dobro delovala tudi večji del prve četrtini tekme v Novem mestu. Ko je Jarrod Jones zadel trojko za 13:6, se je za trenutek zazdelo, da bi lahko zmaji z agresivno igro znova nadigrali Novomeščane.

To se ni zgodilo. Dolenjci so se zbrali in v nadaljevanju zaigrali precej bolje. Po trojki Luke Lapornika so na začetku druge četrtine tudi povedli (17:16).

Damjanović izključen

Slabi dve minuti pred koncem prvega polčasa, ob dveh točkah prednosti Olimpije (26:28), so se možnosti domačih košarkarjev nekoliko zmanjšale zaradi izključitve trenerja Daliborja Damjanovića.

Dalibor Damjanović je bil v prvem polčasu izključen.

44-letni strateg se je razburjal nad delilci pravice in prejel tehnično napako. Ker je nato zakorakal proti sodniku Milanu Španiču, mu je ta strogo dosodil še drugo in ga poslal z igrišča. Tekmo je do konca vodil njegov pomočnik, komaj 23-letni Matic Šiška.

Franci Kek, uradni napovedovalec v dvorani Leona Štuklja, je Damjanoviću ob zapuščanju parketa čestital za uspešno sezono in tako zbodel sodniško trojko. Namigoval je, da so s tem že odločili finalni dvoboj.

Krka za preobrat naredila preveč napak

Pričakovano so domači v drugi polčas krenili še bolj borbeno in z dvema hitrima trojkama Roka Stipčevića in Jureta Škifiča znižali na minus tri. Ko je 2:37 pred koncem tretje četrtine trojko zadel še Nejc Barič, se je prednost stopila na vsega dve točki.

A zmaji Krkašev bližje niso spustili. Na vsako grožnjo so odgovorili s košem ali dvema. Nekajkrat je bil uspešen Kendrick Perry, svoje je dodal še Mikael Hopkins.

Krka v zaključku ni bila brez možnosti, a enostavno naredila preveč napak. Tekmo so končali s kar 18 izgubljenimi žogami in le 37 odstotnim metom iz igre. Ko je Hopkins 74 sekund pred koncem zabil za 64:73, je bil dvoboj odločen.

Olimpija je v seriji povedla z 2:0.

Prvi strelec je bil Hopkins z 18 točkami (met iz igre 7/9), svoje je dodal še drugi Američan Perry, vpisal je 15 točk. Za poražence je 15 točk prispeval Barič, a za to porabil kar 16 metov iz igre.

Serija se zdaj vrača v Ljubljano. Košarkarji Cedevite Olimpije bodo imeli v nedeljo priložnost, da osvojijo že 18. naslov državnih prvakov. Tekmo s pričetkom ob 17:30 si lahko v neposrednem prenosu pogledate na Sportklubu.