Huda zaušnica za Slovenijo: Za točko boljša Belorusija

Sportida.com

Slovenska košarkaška reprezentanca je izgubila svojo drugo tekmo v kvalifikacijah za SP 2019. Slovenija je po razburljivi končnici morala priznati premoč Belorusiji, ki je slavila s 93:92.

Varovanci Rada Trifunovića so še drugić v teh kvalifikacijah morali priznati premoč nasprotniku. Na tretji gostujoči tekmi so tokrat v Minsku drugič izgubili. Boljša je bila reprezentanca Belorusije s 93:92, ki je po dramatični končnici slavila za točko in tako prišla do svoje prve zmage v skupini. Po štirih tekmah Slovneija zaseda drugo mesto s šestimi točkami. Belorusija s petimi točkami je tretja. Ob 19:00 se je pričel obračun med Španijo in Črno goro.

Reprezentanca evropskih prvakov je tokrat nastopila brez kapetana Gašperja Vidmarja. Njegovo vlogo je v hladnem Minsku prevzel Klemen Prepelič, ki pa je ob koncu tekme zgrešil prosti met za izenačenje. Najboljša posameznika v slovenski vrsti sta bila Jaka Blažič s 27 točkami in Prepelič s 17.

BELORUSIJA 93:92 SLOVENIJA (26:24, 20:23, 29:27, 18:18)
Blažič 27 (6 skokov, 5 podaj), Prepelič 17, Rebec 14 (7 skokov, 6 podaj), Zagorac 13, Dimec 7, Rupnik 6, Čančar in Mahkovic po 3, Hrovat 2, Lapornik, Murić, Vončina.

Poraz je boleč, saj po novem tolmačenju pravil ekipe, ki bodo napredovale v drugi del kvalifikacij, s seboj nosijo vse rezultate oziroma točke.

Izbranci selektorja Trifunovića so bili tako v novembrskem kot februarskem ciklusu kvalifikacij polovično uspešni. Na računu imajo zmagi z Belorusijo in Črno goro ter poraza s Španijo in današnjega v Minsku.

Potem ko so slovenski košarkarji manj kot 24 ur pred tekmo izvedeli, da je obračun z Belorusijo še kako pomemben, že začetek srečanja ni bil obetaven. Edo Murić, ki bi moral biti ob izostanku Vidmarja pomemben člen pod obročema, si je že po nekaj minutah zvil gleženj, gostitelji pa so imeli v svojih vrstah razigranega posameznika, naturaliziranega Američana Devona Saddlerja, ki je do devete minute dosegel trinajst točk in praktično sam držal ravnotežje na semaforju.

Slovenska protiutež v prvem polčasu je bila dovolj razigranih košarkarjev – v prvi četrtini šest strelcev, ob odmoru osem (Jaka Blažič 11), soliden met z razdalje (trojke 7:13), a tudi zelo slab skok in porozna obramba. Belorusi so imeli v prvem polčasu skoraj toliko skokov v napadu kot vsi slovenski igralci skupaj (11:24), na koncu pa so Slovenijo preskočili s 46:28.

Slovenija je prvi skok v napadu zabeležila šele v 24. minuti, dve minuti za tem pa je imela Belorusija že devet točk prednosti (64:55). Odgovor je bil pravočasen, pobudnik pa Matic Rebec, ki je k delnemu izidu 10:0 prispeval šest točk in tri ukradene žoge.

Belorusija je novembra v Stožicah pokleknila šele v zadnji četrtini, v petek je imela proti Španiji napad za zmago, tokrat pa je vendarle dosegla prvo zmago, potem ko je v zadnjih štirih minutah nadoknadila sedem točk zaostanka (82:89).

Slovenija je v zadnjih štirih minutah dosegla le tri točke, imela je cel kup žog oziroma metov, ki niso hoteli skozi obroč. Ko je  enajst sekund pred koncem zadel za vodstvo 93:91, je imel Klemen Prepelič na drugi strani dva prosta meta za izenačenje. Prvega je zadel, drugega ne in Belorusi so se veselili nepričakovanega uspeha nad evropskimi prvaki.