KOLUMNA: Zbogom, Philipp "Veliki"!

Bundesliga 21. Maj 201723:15 > 23:31
Getty Images

Bayern se je na zadnji letošnji tekmi poslovil od dveh nogometnih velikanov. V pokoj sta zakorakala Philipp Lahm in Xabi Alonso, predvsem prvi pa je igralec in osebnost, ki jo bodo Bavarci močno pogrešali.

Getty Images

Ko je v soboto v 87. minuti ob stoječih ovacijah Allianz Arene Philipp Lahm zapustil zelenico, se je videlo, da je imel sijajni bočni branilec v grlu velik cmok. Enako so se zagotovo počutili vsi navijači in tudi Carlo Ancelotti, zavedajoč se, da so se poslovili od legende.

Lahm je nogometaš, ki ga bo Bayern še kako pogrešal. 33-letnik, ki je svoje slovo morda celo nekoliko presenetljivo hitro najavil 7. februarja, tri dni po 500. tekmi v dresu bavarskega ponosa, je namreč nogometaš, ki si ga želi vsaka ekipa. Dolgoletni kapetan Bayerna je v svoji izjemni karieri najbolj navduševal kot bočni branilec na obeh straneh, kar nekaj tekem pa je odigral tudi v zvezni vrsti.

Kariero je kljub temu, da se je bolje znašel pri strelih in podajah z desno nogo, začel na levi strani, šele po sezoni 2009/10 pa popolnoma zasijal tudi na desni. Pod vodstvom Pepa Guardiole se je dobro znašel tudi v zvezni vrsti in tako dokazal svojo vsestranskost. Le-to je v karieri dopolnjeval z visoko delovno vnemo, ves čas pa je bil pravi vzornik tako na, kot izven igrišča. V soboto, 20. maja 2017, je kariero končal s 652 klubskimi nastopi in 22 zadetki v vseh tekmovanjih, njegovo “pridnost” pa dokazuje tudi podatek, da nikoli v karieri ni prejel rdečega kartona.

33-letnik je že pri 12 letih prestopil v akademijo münchenskega velikana, v rdečem dresu pa debitiral 13. novembra 2002, ko je priložnost dobil na zadnji tekmi skupinskega dela Lige prvakov proti Lensu. Konkurenca na položaju levega bočnega branilca je Bayern prisilila, da je Lahma za dve sezoni posodil v Stuttgart, kjer je med letoma 2003 in 2005 odigral kar 53 bundesligaških tekem ter dokazal svoj nesporen talent.

Leta 2004 je Lahm debitiral tudi v nemški izbrani vrsti, tik pred koncem posoje pri Stuttgartu pa je sledila težja poškodba kolena. Vrnitev k Bayernu je tako zaznamovala rehabilitacija, a tudi to ni zaustavilo razvoja enega izmed najboljših bočnih branilcev v zgodovini nogometa.

Kako pomemben in priljubljen je bil Lahm, smo lahko videli na njegovi zadnji tekmi, ko je skupaj z njim jokala nabito polna Allianz Arena, po poslovilni tekmi pa se mu je poklonil skoraj ves nogometni svet. Lahm je z Bayernom Bundesligo osvojil osemkrat, šestkrat dvignil nemški pokal, enkrat pa se veselil tudi prestižne zmage v Ligi prvakov. Prejel je tudi ogromno individualnih nagrad. Trikrat je bil izbran v najboljšo postavo svetovnega prvenstva, petkrat v idelano enajsterico UEFE, leta 2014 pa je v glasovanju za zlato žogo osvojil 6. mesto.

Nogometaši na bočnih položajih so velikokrat prezrti. Razumljivo ne dosegajo veliko zadetkov, a so v sodobnem nogometu še kako pomembni. Lahm je z izvrstno fizično pripravljenostjo do konca kariere branilcem nasprotne ekipe povzročal sive lase z neprestanimi prodori po levi in desni strani, vedno pa je bil zelo zanesljiv tudi v obrambi.

V svoji karieri je dosegel kar nekaj zadetkov, ob omembi njegove priimka, pa se takoj spomnim na lepotico z uvodne tekme svetovnega prvenstva 2006 v Nemčiji, ko je z roba kazenskega prostora snedel pajčevino z vrat Costa Rice. Vrhunec njegove reprezentančne kariere je bil zagotovo naslov svetovnega prvaka v Braziliji leta 2014, kjer je Lahm pokal dvignil kot kapetan elfa.

Bayern oziroma odgovorne v klubu zdaj čaka težka naloga. Nadomestiti igralca kot je Lahm je skorajda nemogoče. Njegova zamenjava na desni strani obrambe je v tej sezoni bil Rafinha, ki pa zagotovo v evropskem velikanu kot je Bayern ne more biti alternativa klubski legendi. Morebitna rešitev bi lahko bil Joshua Kimmich, mladi nemški reprezentant in nekdanji nogometaš Stuttgarta, ki v bistvu močno spominja na danes že upokojenega Lahma. V velike čevlje od sobote naprej stopa tudi Thomas Müller, rezervni kapetan Bayerna, ki bo v naslednji sezoni ob Ancelottiju vodja bavarske slačilnice.

Upokojitev Lahma bo tako zagotovo poskrbela za velike spremembe v Münchnu, kjer bo velika luknja zazevala tako na desni strani obrambe, kot v slačilnici. Zbogom torej veliki Philipp Lahm, zagotovo nikdar ne boš šel v pozabo, zato pa bodo poskrbele tudi vse video kompilacije najlepših potez v dolgi in plodni karieri. Priloženo sem si takoj po njegovem slovesu privoščil sam.