Čeferin v vojno s tožbo za 50 milijard evrov?

Nogomet 19. Apr 202110:09 > 10:12 0 komentarjev
Alexander Hassenstein/Getty Images

Medtem ko je 12 klubov napovedalo ustanovitev Superlige, na krovni evropski nogometni zvezi ne sedijo križem rok. V Nyonu se pripravljajo na pravno vojno in grozijo s tožbo proti vsem ustanoviteljem novega tekmovanja.

UEFA je udarec imenovan Superliga prejela dan pred aprilsko sejo izvršnega odbora. Prav danes namreč v švicarskem Montreuxu poteka pomembna razprava o prihodnosti nogometa v Evropi, na dnevnem redu pa so med drugim tudi regulacije in razdelitev denarja v evropskih klubskih tekmovanjih v naslednjih treh letih, kakor tudi format tekmovanj v letih po 2024.

Čeprav v Nyonu še ne vedo, kako daleč so pripravljeni iti ustanovni člani, govora je, da bi lahko nova liga zaživela že prihodnje leto, je jasno, da je nastanek Superlige neposreden napad na evropska klubska tekmovanja pod okriljem Uefe. Ogrožen je nogomet, kot ga poznamo danes, vse zgolj zaradi pesčice klubov v lovu na več denarja.

UEFA se zato že povezuje z državnimi nogometnimi zvezami širom Evrope in sestavlja tožbo v višini med 50 in 60 milijardami evrov proti vsem klubom, ki bodo del Superlige, poroča italijanska La Gazzetta dello Sport.

Alessandro Sabattini/Getty Images

Zanimivo se zdi, da je 12 klubov namero o ustanovitvi novega tekmovanja objavilo tik pred izvršno sejo odbora, ko bi morali potrditi nov format tekmovanja od 2024. Liga prvakov naj bi se razširila z 32 na 36 klubov, vsak bi odigral vsaj 10 tekem in ne šest, kot velja v trenutnem skupinskem delu, skupno število tekem v eni sezoni pa bi se povzpelo s 125 na 225. Lastnik Juventusa Andrea Agnelli, do včeraj tudi predsednika Zveze evropskih klubov (ECA), je idejo celo označil za “popolno.” V nedeljo pa je odstopil z mesta predsednika ECA in je zdaj med glavnimi akterji pri ustanovitvi Superlige.

La Gazzetta še piše, da sta “nekdanja prijatelja” Agneli in Aleksander Čeferin zdaj postala sovražnika. Slovenski predsednik Uefe potezo Agnelija vidi kot izdajo, ne le za Evropsko nogometno zvezo temveč tudi Zvezo evropskih klubov, kjer o dogovarjanju 12 klubov prav tako naj ne bi vedeli ničesar. Agnelli naj bi še letos idejo o Superligi označil le za govorico.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!