Mourinho Italiji prinesel zadnjo evropsko lovoriko

Liga prvakov 20. Apr 201919:00 > 19:04
Shaun Botterill /Allsport

Italijanski klub je Ligo prvakov nazadnje osvojil leta 2010, medtem ko naši zahodni sosedi v Evropski ligi niso slavili še nikoli. Zadnjo zmago v drugorazrednem evropskem pokalu so Italijani slavili leta 1999, ko je do lovorike prišla Parma.

Zadnji klub iz Serie A z zmago v Ligi prvakov je Inter Joseja Mourinha. Pred slabim desetletjem v začetni postavi Interja ni bilo niti enega Italijana. Na finalni tekmi z Bayernom je na klopi sedel Mario Balotelli, bolj kot ne zaradi starih zaslug pa je šele v sodnikovem podaljšku v igro prišel “stari prijatelj” Zinedina Zidana, Marco Materazzi. Danes se iz ekipe, ki je slavila v madridskem finalu, po igriščih podi zgolj še Goran Pandev (Genoa).

Še slabša je italijanska statistika v Evropski ligi. Azzuri je niso osvojili še nikoli. Zadnja zmaga ekipe iz Serie A v takratnem pokalu UEFA sega v leto 1999, ko je bila najboljša Parma. V naslednjih letih so Pokal UEFO/Evropsko ligo osvajali Ukrajinci, Rusi in tudi Turki, Italijanov pa ni bilo niti v finalu …

Parma je od leta 1999 vmes že dvakrat bankrotirala. Takrat so za ekipo iz luksuzne province igrali takšni mojstri, kot so Crespo, Veron, Balbo, Thuram, Dino Baggio in ostali.