Ajax po golu Van de Beeka do velike zmage v Londonu

Liga prvakov 30. Apr 20194:03 > 4:08

Tottenham in Ajax sta v Londonu odigrala prvo tekmo polfinala lige prvakov. Bolje so začeli Nizozemci, ki so v 15. minuti zasluženo prišli do vodstva in prednost ohranili do konca. Spurs so bili tokrat brez najboljših strelcev, kaznovanega Korejca Son Heung-mina in poškodovanega Harrya Kanea.

Srečanje na Tottenham Stadiumu so od prve minute precej bolj podjetno začeli nizozemski prvaki, ki so pritisnili proti nasprotnikovemu golu. Spurs so so skušali odgovoriti z nekaj visokimi žogami na Fernanda Llorenteja, ki pa niso povzročile nevarnosti.

Terensko premoč so igralci Ajaxa vnovčili na začetku 15. minute, ko se je Donny Van de Beek lepo izognil “ofsajd” zanki, počakal v liniji in se kar naenkrat znašel iz oči v oči s Hugom Llorisom.

Mladenič je nakazal strel, francoskega čuvaja mreže “posedel” na tla, potem pa mimo njega zaključil za 0:1. Sodnik Antonio Mateu Lahoz je preveril, če je bil zadetek slučajno dosežen iz prepovedanega položaja, a je vodstvo Ajaxa obveljalo.

Gostje so nadaljevali z igro, ki spominja na PS4, njihov vratar Andre Onana bi si na gol lahko prinesel časopis, saj je bil praktično brez dela.

V 24. minuti je Ajax spet izpeljal lepo akcijo po desni strani, de Beek bi moral samo še podati v sredino, kjer bi žogo v prazno mrežo potisnil David Neres, a se je mladi Nizozemec odločil za strel in izsilil samo kot.

Prvič so domači navijači skočili na noge v 26. minuti, ko je Llorente dobil krasen predložek v srce kazenskega prostora, z glavo pa žogo slabo zadel in strel poslal krepko mimo desne vratnice.

V 31. minuti je po visoko žogo v kazenskem prostoru skočil Onana, z njim sta po “odpadek” krenila tudi Belgijca Jan Verthongen ter Toby Alderweireld, prvi pa je utrpel poškodbo nosa in zaradi krvavenja nekaj časa obležal na tleh. Tekma je bila za štiri minute prekinjena.

Belgijski branilec je par minut vztrajal na igrišču, nato pa skoraj omedlel in vsem na igrišču je postalo jasno, da tekme ne more nadaljevati. Namesto njega je vstopil vezist Moussa Sissoko.

V zadnjih minutah polčasa se je razigral Lucas Moura. Najprej je v 39. minuti prodrl po desni strani, podal vratarju Ajaxa, potem pa dve minuti zatem še po levi, a so mu gostujoči branilci žogo izbili v kot.

V petminutnem Lahozovem podaljšku prvega polčasa je Tottenham silovito pritisnil na gol Ajaxa, si ustvaril dve polpriložnosti (Llorente in Kieran Trippier), ostalo je 0:1.

V drugem polčasu je takoj postalo jasno, da bo priložnosti več. Domači so se pomaknili bližje golu, kar je odprlo opcije, da Ajax vrata ogrozi prek protinapadov.

V 50. minuti je do prvega strela v okvir vrat nekoliko z leve strani prišel Dele Alli. Poskusil je z volejem, Onana je bil priseben in žogo ujel.

Nizozemci so še naprej igrali tesno ob igralcih Tottenhama, žoge so na polovici igrišča hitreje izgubljali in domačim omogočali organizacijo napadov, sami pa prav veliko na nasprotnikovo polovico niti niso hodili.

Pri Ajaxu je v 65. minuti z igrišča odšel Lasse Schöne, zamenjal ga je 21-letni Maročan, Noussair Mazraoui.

Obdobje med 65. in 75. minuto lahko mirno označimo s tistim “prežvečenim” izrazom, da je bila igra raztrgana. Veliko izgubljenih žog, tekma med obema kazenskima prostoroma, peščica polpriložnosti, večinoma na strani, kamor so napadali domači.

V 78. minuti so protinapad izpeljali Mazraoui, Dušan Tadić in Neres (v takšnem kronološkem zaporedju), Brazilec je z leve pomeril v daljši kot, a zadel vratnico.

V 80. minuti je Mauricio Pochettino opravil dvojno menjavo. V igro sta prišla Juan Foyth in Ben Davies. Na počitek sta sedla Danny Rose in Trippier.

Pet minut pred koncem srečanja je na igrišče prišel izkušeni Klaas Jan Huntelaar, ki je zamenjal marljivega Hakima Ziyecha. Ta sicer danes prav veliko priložnosti ni imel, vendar je res ogromno pretekel.

Do konca srečanja so se obojim “baterije izpraznile”, tako da velikih priložnosti nismo videli in ostalo je pri 0:1.

Izjemna popotnica za Ajax. Povratna tekma v Amsterdamu je na sporedu naslednjo sredo 8. maja.