V Salzburgu nastaja "novi" Ajax

Po dolgih letih razočaranj v Evropi, Salzburg letos navdušuje v Ligi prvakov. Po zmagi proti Genku so avstrijski prvaki zelo dober vtis pustili tudi na kultnem Anfieldu.

Vsi smo lansko sezono videli Ajax, bilo bi odlično, če bi mi bili novi Ajax,” je vzporedice z lanskoletnim največjim presenečenjem v Ligi prvakov povlekel Erling Haland, norveška napadalna senzacija, potem ko je v 1. krogu za zmago Salzburga proti Genku s 6:2 že v prvem polčasu zabil hat-trick. In to ob debiju v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju.

V 2. krogu so avstrijski prvaki odšli na Anfield, kje je Liverpool v 36. minuti vodil s 3:0. Zdelo se je, da se bo Salzburg domov vrnil z zajetno porcijo zadetkov, a med 39. in 60. minuti je sledil epski povratek. Na 3:3 je izenačil ravno Haland, ki je v igro prišel štiri minute pred tem. Za 19-letnika je bil to že letošnji 18 zadetek na 11 tekmah.

Na koncu je Mo Salah vendarle poskrbel, da je zmaga ostala doma, toda Salzbružani so še enkrat več dobili simpatije številnih ljubiteljev nogometa. Nenazadnje so postali šele četrta ekipa, ki je v Ligi prvakov na Anfieldu zabila tri zadetka. Ob Salzburgu samo še Barcelona, Real Madrid in Chelsea.

Prisotnost v eminentni družbi nekoliko skazi zgolj podatek, da so tudi edini, ki so izgubili, ob tem pa dosegli tri zadetke. Trener Jesse Marsch (prvi ameriški trener v Ligi prvakov) je za to okrivil neizkušnje in navdušenje njegovih igralcev. “V prvem polčasu smo imeli malce preveč spoštovanja, toda cel svet gleda to ekipo, kako igra. Mislim, da ko prideš na stadion kot je Anfield, ne gre samo za nasprotnika, temveč za celotno atmosfero,” je razlagal 45-letni nekdanji igralec brez predhodnih evropskih izkušenj.

Marsch je v Salzburg prišel prek bratskih klubov pod patronatom Red Bulla. Tri leta je vodil New York Red Bull, zadnjo sezono pa deloval kot pomočnik pri RB Leipzig. Salzburg v naslednjem krogu gosti Napoli, Marsch pa verjame, da bo njegova ekipa nadaljevala z odličnimi predstavami. V kolikor bodo Haland in soigralci nadaljevali s podobnimi predstavami kot na Anfieldu, niso nedosegljivi niti dosežki Ajaxa iz lanske sezone …