Ob 20:30 na SK1: V Manchester prihajajo "ubijalci"

Liga prvakov 21. Feb 201711:23 > 11:27
Michael Regan/Getty Images

Nov torek, nove tekme Lige prvakov v družbi televizije Sportklub. Tokrat si boste lahko ogledali prvi dvoboj osmine finala med Manchester Cityjem in Monacom, ki vodi v francoski Ligue 1. Nad njihovo igro je navdušen tudi Pep Guardiola, ki jih je označil za ubijalce!

Pred Pepom Guardiolo je nov izziv. Katalonski strateg je bil navajen rednega uvrščanja v vsaj polfinale Lige prvakov, a s prevzemom Manchester Cityja se lahko to spremeni. Prvi veliki test njega in njegovo ekipo čaka že danes, ko v goste prihaja Monaco. Vodilna ekipa francoskega prvenstva navdušuje z izredno poletno in učinkovito igro, ki bazira predvsem na mladostni predrznosti in prerojenemu Radamelu Falcaou.

Leonardo Jardim je trener monaškega ponosa od 10. junija 2014. Z izredno načrtnim delom in premišljenimi nakupi je letos končno prišla igra, ki si jo je 42-letni Venezuelčan tako želel od svojih varovancev. Njegova ekipa slovi kot ena najbolj učinkovitih v Evropi, kar je eden izmed razlogov, da se v taboru Manchester Cityja otepajo etikete favorita. Monaco je v preteklosti že premagoval angleške ekipe – samo spomnimo na dvoboj z Arsenalom. V prid gostom govori tudi dejstvo, da je Monaco na vseh šestih obračunih z angleškimi ekipami v izločilnih bojih napredoval.

Guardiola je City pričakovano spremenil do te mere, da ekipa igra zanj tipično igro. A dobri napadalni igri v angleškem prvenstvu manjka predvsem konstantnost in pa podpora v obliki zanesljive obrambe. Prav ta segment je razlog za mnoga razočaranja sinjemodrih v letošnji sezoni. City je v zadnjih tednih sicer izboljšal svoje rezultate, a bistvene pomanjkljivosti so še vedno prisotne in so tudi glavni razlog, da ima Monaco proti nesramno bogatemu nasprotniku veliko možnosti za uspeh.

Učinkovitost monaškega kluba je strašna! Tudi sam Pep Guardiola je nasprotnike označil kot “ubijalce v kazenskem prostoru” in jim nadel pravo etiketo. Monaco si sicer ne pripravi toliko priložnosti, kot bi iz števila danih zadetkov pričakovali, a izkorišča tiste, ki se mu ponudijo. Če želijo Angleži uspeti, bo potrebno zaustaviti predvsem prodore po bokih, kjer blestita Benjamin Mendy in Djibril Sidibe, prav slednji je v tej sezoni zagotovo med najboljšimi bočnimi igralci na svetu.

Getty Images

Goste lahko najbolj skrbi mladost, a zaenkrat so mladeniči v ekipi Leonarda Jardima pokazali veliko mero odgovornosti in vsaj zdi se, da hitro dozorevajo v zvezdnike svetovnega formata. Zadnja velika prodaja Monaca je bil Anthony Martial, ki pa je v 18-letnem Kylianu Mbappeju dobil pravega naslednika in zdi se, da Mbappe lahko postane naslednja velika zvezda francoskega in evropskega nogometa.

Forma gostiteljev se je po debaklu na Goodison Parku, ko so sinjemodri s kar 0:4 klonili proti Evertonu, dvignila. Guardiola je na sobotni tekmi FA pokala proti Huddersfieldu odpočil ključne akterje, a z remijem brez zadetkov zagotovo razočaral navijače. A ti bi v primeru evropskega uspeha hitro pozabili na ta spodrsljaj. Manjkal bo Gabriel Jesus, brazilski čudežni deček, ki je s svojimi vragolijami predramil sinjemodre, a Sergio Aguero bo zagotovo zelo motiviran, da dokaže svojo vrednost.

Na drugi strani Monaco v letu 2017 še ne pozna poraza in vodi na lestvici Ligue 1, a nocojšnji gostje so si najslabšo letošnjo predstavo privoščili prav na generalki pred današnjo tekmo. V petek so le remizirali v Bastii, razlog za skrb pa je to, da Monaco ekipi z dna lestvice ni uspel vsiliti svojega načina igre. A danes je pred nami povsem druga tekma in ta slaba predstava je v glavah monaških nogometašev zagotovo pozabljena.

Na koga morajo biti pozorni pri enih in pri drugih? Pri sinjemodrih je trenutno ob poškodovanem Jesusu najbolj vroč Leroy Sane, ki se je končno privadil na zahteven svet angleškega nogometa. Njegova hitrost, prodornost in tehnično znanje bosta danes ključnega pomena. Ob Kevinu de BruynejuDavidu Silvi in Sergiu Agueru bo zagotovo on tisti, ki bo danes največ poskušal.

Tudi gostje imajo v svojih vrstah kar nekaj nevarnih nogometašev. Sam od sebe se seveda ponuja prerojeni Radamel Falcao, ki je na zadnjih 14 tekmah dosegel kar 13 golov, a igra Monaca sloni predvsem na kreativnosti Portugalca Bernarda Silve, ki je zadolžen za to, da napadalci sploh prihajajo v priložnosti. Njegove ideje v igri in natančne podaje “z očmi” bodo danes velik test za obrambo sinjemodrih. Lahko Monaco poskrbi za prvi evropski domači poraz Cityja po devetih tekmah?