Tretjič v zgodovini angleški finale lige prvakov

Liga prvakov 5. Maj 202122:55 > 23:10
Veselje nogometašev Chelseaja na Stamford Bridgu. FOTO: Guliverimages.

V letošnjem velikem finalu nogometne lige prvakov se bosta pomerila angleška predstavnika. Manchester City, ki je v torek na povratni tekmi polfinala na svojem stadionu z 2:0 odpravil PSG in napredoval suvereno, s skupnim izidom 4:1, in Chelsea, ki je danes v Londonu z 2:0 premagal Real Madrid. Londončani so napredovali s skupnim izidom 3:1.

Chelsea je v sredo v Londonu dominiral od prve do zadnje minute, si priigral veliko priložnosti, a za napredovanje trepetal vse do 85. minute, ko je za 2:0 zadel Mason Mount.

Pred tem je v prvem polčasu po prečki Nemca Kaija Havertza Chelsea v vodstvo popeljal njegov rojak Timo Werner, ki mu z glavo ni bilo težko žoge potisniti v prazen gol z nekaj metrov.

Potem je imel Chelsea še kup priložnosti, Havertz je še enkrat zatresel okvir vrat, a jih zapravljal, česar pa Real ni znal kaznovati. Tudi Madridčani so bili nekajkrat nevarni. Vsakič se je med vratnicama Chelseaja izkazal senegalski vratar Edouard Mendy.

V finalu lige prvakov, ki ga bo 29. maja gostil Istanbul, bomo tako še tretjič v zgodovini tekmovanja spremljali angleški finale. Leta 2008 je v Moskvi Manchester United po enajstmetrovkah premagal prav Chelsea, leta 2019 pa je bil v Madridu Liverpool z 2:0 boljši od Tottenhama.

Kako bo tokrat? Manchester City je sploh prvič v finalu, medtem ko je Chelseaju to uspelo tretjič. Leta 2012 je zmagal.

Pep Guardiola še tretjič v finalu, bo tretjič tudi zmagal?

Josepu Guardioli se je v torek uspelo še tretjič uvrstiti v finale lige prvakov. Prvič je slovitemu Špancu uspelo s klubom, ki ne sliši na ime Barcelona. Spomnimo, z njo je v letih 2009 in 2011 postal evropski prvak.

Manchester City, ki je osvojil že ligaški pokal, od novega naslova v angleškem prvenstvu pa ga loči le še teorija, je že v Parizu zmagal z 2:1, tokrat pa lanskoletnega finalista PSG gostil v Manchestru, kjer je nogometaše obeh ekip pričakalo vse kaj prej kot spomladansko vreme. Snežilo je in deževalo, tako da razmere za igro niso bile najboljše.

Alžirec Riyad Mahrez je bil z dvema goloma junak tekme na Etihadu. Enega je dosegel že v Parizu. FOTO: Guliverimages.

PSG je imel v prvem polčasu nekaj priložnosti, vratnico je stresel Marqinhos, medtem ko je Angel Di Maria zgrešil prazna vrata, a jih ni izkoristil. Manchester City svojo je. Po odbitem strelu Kevina de Bruyneja je že v 11. minuti vrata PSG zatresel Riyad Mahrez.

Alžirski zvezdnik je v 63. minuti zadel še drugič, ko je zaključil mojstrski protinapad, v katerem sta sodelovala še De Bruyne in podajalec Phil Foden. Pet minut pozneje je pri PSG živce izgubil Di Maria in si prislužil rdeč karton, tekma je bila odločena.

PSG tako tudi letos ostaja brez želenega evropskega naslova, njegovemu trenerju Mauriciu Pochettinu pa grozi, da bo doživel polom. PSG tri kroge pred koncem prvenstva v Franciji namreč ni vodilni. Lille ima na vrhu točko prednosti.

V opravičilo Argentincu na klopi francoskih prvakov šteje le to, da na povratni tekmi ni mogel računati na svojega prvega zvezdnika. Napadalca Kyliana Mbappeja je ustavila poškodba.