Quique, Luis Enrique ali Karanka – kdo na čelo "Furije"

getty images/david ramos

Kdo bo zamenjal Hierra na klopi španske reprezentance. Quique, Luis Enrique in Karanka najresnejši kandidati, pojavljajo pa se tudi druga imena, med drugimi Míchel, Paco Jémez in Javi Gracia.

Pablo Blazquez Dominguez, Getty Images

Uradno ni še nič odločeno, razen tega, da Fernando Hierro ne bo nadaljeval na čelu španske izbrane vrste. Luis Rubiales je v petih tednih, odkar je na položaju predsednika španske nogometne zveze, obnovil pogodbo z Lopeteguijem, ga odpustil in nadomestil s Fernandom Hierrom, zdaj pa je pred prvim pravim projektom.

Izbor za novega selektorja španske reprezentance je že v teku. Nekdanji trener Española Quique Sánchez Perez je v najboljšem položaju. Všečen je njegov nogometni stil, njegov karakter in način dela, vse to se popolnoma ujema s profilom selektorja, ki ga nogometna zveza išče. Quique je trenutno brez kluba po tem, ko je v pretekli sezoni vodil Español in bil zamenjan nekaj krogov pred koncem sezone.

Drugo najvišje uvrščeno ime je Luis Enrique, ki pa ni od vseh vodilnih v španski nogometni zvezi složno podprt, kot je Quique. Nihče ne dvomi o njegovi sposobnosti na trenerskem mestu in so prepričani, da bi bil zmagovalni dobitek, ampak njegov odnos do časopisja, predvsem madridskega, poraja dvom za zasedbo selektorske klopi. Asturijec je prav tako trenutno brez kluba.

Še tretji kandidat z največ možnostmi je Aitor Karanka, trenutni menedžer angleškega drugoligaša Nottingham Forest. To je njegov drugi klub na otoku po Middlesbroughu. Karanka prav tako ustreza profilu selektorja Furije, a je sicer še dve leti zavezan angleškemu klubu. Karanka je že delal s špansko nogometno zvezo – bil je trener izbrane vrste do 15 let, preden je podpisal z Real Madridom, kjer je bil pomočnik tedanjega trenerja Joseja Maurinha.

Po zgornjih favoritih sledi še kratek seznam potencialnih kandidatov. Quique Setién je všeč Rubialesu, a ima pogodbo z Betisom. V podobnem položaju je Marcelino, trener Valencie. Iz tega razloga oba najbrž nista v igri, saj španska nogometna zveza ne bi vzela trenerja španski ekipi. Drugi strokovnjaki, kot so Míchel, Escribá ali Javi Gracia, se tudi pojavljajo na listi kandidatov, a so z manj možnostmi.

Novega selektorja morajo izbrati še poleti, saj ima reprezentanca v septembru, oktobru in novembru v programu že nove tekme, nekaj tudi uradnih. Septembra se začne Pokal narodov, novo tekmovanje, ki ga je ustvarila UEFA, Španija pa se bo v začetku pomerila z Anglijo in Hrvaško. Te tekme bodo prvi izzivi za novega selektorja, ki bo debitiral na Wembleyu proti Angliji 8.9.