Čeferinova revolucija: UEFA želi ustaviti elitne klube

Nogomet ostalo 22. Mar 201715:28 > 15:29
Dean Mouhtaropoulos/Bongarts/Getty Images

Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferinje je dejal, da mora orgniazacija čimprej najti rešitev, kako spremeniti pravila o prestopih, da bi se na ta način ustavilo večanje razlike med bogatimi in revnimi evropskimi klubi.

Čeferin je na tiskovni konferenci v Lisboni dejal, da bo UEFA v kratkem reagirala na vse večjo razliko, ki se ustvarja v evropskem klubskem nogometu. V zadnjih letih smo priča dominaciji peščice klubov, kot so Real Madrid, Barcelona in Bayern München.

Manjši klubi, med njimi tudi številni nekdanji velikani, se že dolgo časa pritožujejo, da jim velikani kradejo mlade nogometaše, potem pa jih pošiljajo na posojo. Kluba, kot sta Ajax in Benfica, imata oba izjemno mladinsko šolo, a svoje nogometaše zgodaj prodajata v tujino.

“Mislim, da moram vzpostaviti nove mehanizme, kot je davek na luksuz, vzpostaviti moramo športne kriterije, kot je omejevanje števila igralcev, pravila prestopov bodo morala biti pravičnejša. Na ta način želimo preprečiti, da bi se v peščici klubov koncentriralo preveliko število talentiranih igralcev. Moramo narediti analizo, ali je današnje stanje na nogometnem tržišču res primerno. Ne smemo se bati menjati trenutne situacije,” je napovedal Čeferin.

Čeferin sicer ni objasnil, kaj pomeni davek na luksuz, UEFA pa bo verjetno na tem delala skupaj s FIFA. “Ne smemo dovoliti, da veličina posameznih klubov meče senco in zaduši tiste manjše, ki so tudi v nogometu. Naša pravila morajo pokazati, da cenimo celotno nogometno piramido. UEFA ima dolžnost, da zaščiti cel nogomet, ne samo elite,” še pe povedal Čeferin.