Pred 2. krogom PL: Druga postaja

Premier Liga 17. Avg 201813:18 > 13:25
Getty Images

Premier liga sopiha napej. Na drugi kontrolni točki nas čaka en mega derbi in devet drugih zapovedanih samopotrditev. Zgodaj napolnjena točkovna malha je vselej zlata vredna.

Na severu Anglije bo med vikendom bolj oblačno in tudi deževalo, na jugu pa sončno. Dvojka bo tisti krog, ki se bo prvič razpotegnil do sladkega ponedeljkovega večera. In tudi ta bo navdušil.

Če gravitacija še velja, potem bi moral marljivi Newcastle na prvem obračunu v soboto opoldne iz hlač brez težav stresti domači Cardiff. Ta pred tednom v Bournemouthu ni pokazal praktično nič. Zato kot še bolj podčrtan velja za ekipo, ki bo iz lige izpadla prva, to naj bi bilo najkasneje aprila. Na drugi strani pa je Newcastle minulo soboto, prav tako opoldne, še zlasti v drugem delu dobro stisnil Tottenham in mu z dvema steloma v okvir gola tudi dejansko grozil. Navijači Newcastle so pred tisto tekmo protestno marširali do stadiona, saj se lastnik kluba Mike Ashley ponovno vede francosko. Ko je treba poravnati rundo, se obotavlja, svoje denarnice nikakor ne najde in se kremži kot Skopušnik. Runda pa je v tem primeru sinonim spet za dva stroška. Newcastle se v prestopnem roku ni okrepil kot se je pričakovalo oziroma upalo, da se bo. Ashley pa je svojim igralcem dolžan še bonus zato, ker so v lanskem prvenstvu obdržali v ligi.

Izključitev skipperja Phila Jagielke na tekmi v Wolverhamptonu je pospešila naravno selekcijo v obrambni vrsti Evertona. Novinca Yerry Mina in Lucas Digne sta najbrž že pripravljena na premierna nastopa, torej na spopad z nizkoraslim gangom Southamptonovih (proti-)napadalcev.

Specialen bo gotovo dvoboj Leicester Cityja, ki na Old Traffordu na prvi prvenstveni dan ni bil slab, in Wolverhamptona, ki je izjemno lepo uravnoteževna ekipa, s katero ni šale. Realno kluba na lestvici sodita precej skupaj. Wolvesi sicer za Leicester. A v takih primerih so pod tistim rahlim ali nevarnim, nevidnim, “brezbarvnim” pritiskom vedno domači.

Zdi se, da bo Tottenham še kar nekaj mesecev kot domačo uporabljal zelenico stadiona Wembley. Novi White Hart Lane vsaj do decembra ne bo dokončan, pa čeprav smo se še minuli teden veselili, da bomo derbi proti Liverpoolu (ki je na sporedu 15. septembra) že spremljali obdani s tisto svežo aromo.

Fulham je maja v finalu play-offa Championshipa prav na Wembelyju izposloval vztopnico za Premier ligo. Na sobotni tekmi morajo gostje popraviti vtis po uvodnem domačem porazu proti Crystal Palaceu. Tedaj v resnici niti niso igrali tako zelo slabo.

Kaj pa West Ham? Proti Liverpoolu je komaj ubežal petardi. Če trener Manuel Pellegrini na domači premieri ne bo uspešen, bo vzhodni London pošteno razočaran. Bournemouth je premagljiv. Domači bodo napeli vse sile.

In zdaj derbi kroga! In to med dvema, ki sta v tranziciji, pri čemer je domači Chelsea v tranziciji zadnjih 20 let praktično vsak dan, gostujoči Arsenal pa se leví ali prenavlja le štirikrat na sto let. Celó domači navijači bodo (ali bomo) na Stamford Bridgeu pogrešali Arsenea Wengerja. Vse kar topničarskega leze in gre si še kako želi uzreti novo identiteto svojega moštva, ki bi morala zdaj pa res že nekako zasijati. Čeprav se bo to najbrž dogajalo šele v naslednjih tednih, ko ima Arsenal na sporedu lažje tekmece. Tisto proti Manchester Cityju v nedeljo je bilo vse skupaj nerodno oblačno. Zdi se, da je vzdušje v Chelseajevem taboru odlično, saj strateg Maurizio Sarri igralce na treningih ne posiljuje z vadbo defenzivnih formacij, pač so stvari v primerjavi s tistimi, ki so veljale pod režimom Antonia Conteja bistveno bolj sproščene. Obeta se zelo odprta tekma, na kateri se lahko pripeti marsikaj. Nenazadnje se bo marsikaj tudi še pred tekmo. Ali bo vrata gostov branil – morda še zadnjič v svoji karieri na Bridgeu – Petr Čech. Ali pa se je Čehova aktiva na zahodu mesta zaključila že lani in bo Čecha nadomestil novoprišlek Bernd Leno. Še to. Zadnji Arsenalov zadetek na Chelseajevi domačiji je zabil Olivier Giroud, zdaj napadalec domačih modrih in laureat minulega svetovnega prvenstva.

V nedeljo imata službo tudi oba manchesterska giganta. Tudi od daleč se zdi, da bosta tako City, ki gosti Huddersfield, in United v Brightonu, zmagala brez problemov. Pa čeprav te, mislim na probleme, vendarle imata.

Poškodba Kevina De Bruyneja je pretresla City. A vsi v Angliji smo prepričani, da tudi deset-tedenska odsotnost njihovega najboljšega moža, tekmovalne koherentnosti sinje-modrih ne bo načela. Pri Unitedu pa je še vedno na površju spor med trenerjem Josejem Mourinhom in največjim zvezdnikom kluba Paulom Pogbajem. Uprava kluba seveda odločno zanika vsakršno pogledovanje izpod čela, kogarkoli, pa najsi bo to Mourinho v smeri igralcev ali obratno.

Ponedeljkova poslastica bo nov ofenzivni heavy-metal ekipe Jürgena Kloppa. Zanimivo bo videti, kako bodo nanj odgovorili igralci Crystal Palacea, ki so pred tednom v Fulhamu igrali zelo modro. Njihov največji as Wilfried Zaha je pred dnevi podpisal novo dolgoročno pogodbo s svojim delodajalcem, kar pomeni, da bo zaključek 2. kroga v letošnji Premier ligi podoben svečani poletni nogometni zabavi. Tudi te se, kakopak, zelo veselimo.