Navijači Cityja in Spursov: To ni finale, ampak eksperiment

Premier Liga 14. Apr 202117:55 0 komentarjev
Wembley
Bryn Lennon/Getty Images

Manchester City in Tottenham bosta 25. aprila na Wembleyju odigrala finalno tekmo ligaškega pokala pred 8000 navijači.

Protokol in pravila za nakup vstopnic ter vedenje, ki ga od navijačev pričakujejo na tej tekmi, so bili objavljeni v torek in so razjezili navijače obeh klubov.

Kluba bosta prejela po 2000 vstopnic za svoje navijače, vsak od njih pa bo moral za vstop na stadion pokazati negativen test na koronavirus, ki ni starejši od 24 ur. Ta test, kot so svetovali navijačem, je najbolje narediti doma in opraviti čim pozneje. Pred prihodom na stadion bodo morali opraviti nov hitri preizkus na eni od kontrolnih točk okoli stadiona. Vsi bodo morali opraviti še en test najkasneje pet dni po tekmi. Negativen test bo navijačem omogočil tudi uporabo javnega prevoza, ki bo za to priložnost organiziran, da pridejo v London.

Preostalih 4000 vstopnic bodo razdelili prebivalcem območja okoli Wembleyja ter zdravnikom in zdravstvenemu osebju. Prebivalci okolice Wembleyja bodo “preizkusna skupina” za tekmo pokala FA, kjer ne bo navijačev.

Manchester City je potrdil, da bo od 2000 prejetih vstopnic 1750 na voljo navijačem iz Manchestra in 250 navijačem iz Londona in okolice.

Za tistih 1750 navijačev, ki bodo potovali v London, bo zagotovljenih 750 vozovnic za vlak, 750 avtobusnih vozovnic in 250 parkirnih mest pred Wembleyjem. Klub je sporočil, da bo prevoz z vlaki in avtobusi organiziran samo za navijače Cityja.

NA TEKMO NE BO MOGEL VSAK

Kar je razjezilo navijače in kar je bilo ocenjeno kot diskriminacija, je dejstvo, da ne glede na negativni test na tekmo ne morejo priti osebe, mlajše od 18 in starejše od 70 let, pa tudi nosečnice. Dejstvo, da ob spoštovanju vseh protokolov na tekmo ne bodo mogli priti invalidi in številne ogrožene skupine, je med navijači povzročilo posebno jezo.

SKUPNA IZJAVA NAVIJAČEV

Navijači obeh klubov so zato izdali skupno izjavo:
“Organizacija velikega športnega dogodka, kot je finale ligaškega pokala, v teh okoliščinah ne bi mogla biti enostavna in zavedamo se kompromisov, ki jih je bilo treba narediti, da bi našli način za vrnitev v normalno stanje. Jasno je tudi, da javno zdravje ostaja prednostna naloga.
Kljub temu so vlada, zdravstvo in nogometne oblasti ter organizacije, ki sodelujejo z navijači, na izpitu padle, ker se postavlja vprašanje učinkovitosti in še enkrat se je pokazalo, da so besede, ki jih navijači dajo življenju nogometu, le to, samo besede.
Zdaj sta do finala še slaba dva tedna, ni časa, da bi karkoli spremenili brez kakršnih koli posvetovanj. Zdaj lahko kot navijaške skupine izrazimo svoje pomisleke.
Finale ligaškega pokala ni več športni dogodek, naslovi o vrnitvi navijačev na tribune so le laži. Nogometna tekma, ki se bo igrala na ta način, je le poskus, v katerega so vsaj vključeni klubi in navijači.
Veseli smo, da so bila tveganja v tem kliničnem poskusu zmanjšana na minimum in da smo prejeli vse potrebne informacije, toda eno od vprašanj je nasvet ranljivim skupinam, da ne pridejo na tekmo. Radi bi dobili tudi razlago dejstva, da osebe, mlajše od 18 let, ne bodo mogle priti na tekmo.
Udeleženci tega dogodka ne bodo delovali kot običajna navijaška skupina, zato poskus in raziskave ne bodo dali ustreznih rezultatov. Poleg tega bi dejstvo, da bo polovica vstopnic na voljo prebivalcem Brenta, lahko vodilo do goljufij in goljufij.
Popolnoma napačne so bile ocene, kdaj jih ljudje, ki živijo v nekem kraju, podpirajo. Navijači Manchester Cityja se bodo morali soočiti z omejitvami pri priimkih, navijači Tottenhama, ki živijo zunaj Londona, takšnih težav ne bodo imeli. In spet se domneva, da vsi navijači Tottenhama živijo v Londonu, zanimivo pa je, da se nihče ne vpraša, ali so navijači Tottenhama med prebivalci Brenta. Če bi se iskreno pogovorili z oboževalci, bi bil ta poskus, ki ga izvajate, za vas uspešnejši.
Poudarjeno je bilo tudi, da je treba kljub majhnemu številu vstopnic spoštovati obveznosti do sponzorjev. Tako so navijači, ki jih imenujete življenjska kri nogometa, pri razdelitvi vstopnic na čistem dnu seznama. Pozivamo klubske sponzorje, da vrnejo vstopnice in jih podarijo navijačem.
Vendar je največja žalitev pri vsem tem, da bodo morali tisti, ki bodo lahko dobili vozovnico, zanjo odšteti 50 funtov. In za to, kot nam pravite, bi morali biti hvaležni, ker naše vstopnice ne bodo zaračunane toliko, kot bi lahko bile. Prebivalci, zaposleni v FA in EFL bodo v dar prejeli vstopnice, navijačem boste zaračunali.
Finale tekmovanja ni klasičen športni dogodek, ta dogodek je bil izbran za vaš poskus zaradi političnih stvari. Mogoče bi bilo tudi, da bi se tekma igrala pred 4000 navijači vsakega kluba, če bi imeli le razum, da bi se o vsem lahko pogovorili z navijaškimi skupinami. Torej bi bila ta tekma za vas še boljši primer in boljši test. Tudi takrat ne bi bilo idealno, jasno je, v kakšnih časih živimo, vendar ste se odločili, da v procesu načrtovanja popolnoma izključite navijače.
Hvaležni smo vsem v naših klubih, ki so vsaj poskušali pravilno razdeliti vstopnice, jasno nam je, da so bili klubi najmanj vprašani. Rekli smo že, da razumemo vse izzive, a preveč odločitev o tej tekmi je bilo sprejetih brez kakršne koli logike in zdrave pameti.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!