Prenova Ljudskega vrta se bo začela čez mesec dni

Prva liga 29. Avg 201816:37 > 16:50
NK Maribor

V Mariboru so predstavili novo podobo stadiona Ljudski vrt. Ob prenovi zahodne tribune bodo končno podobo dobili tudi prostori pod severno in južno tribuno. Nogometne tekme zaradi del naj ne bi bile motene.

Maribor je v zadnjem desetletju postal stalnica na evropskem nogometnem zemljevidu, ob uvrstitvah v skupinske dele tekmovanj pod okriljem Evropske nogometne zveze pa so se zaradi dotrajane zahodne tribune vselej pojavljala ugibanja, če bi lahko odgovorni prižgali rdečo luč za igranje vijoličastih pred domačimi navijači. Tribuna je bila dotrajana in bila velikokrat neprimerna tako za navijače kot tudi novinarje.

Zahodna tribuna je delno tudi spomeniško zaščitena, zato je pridobivanje gradbenega dovoljenja še v teku. “Če bomo pravočasno pridobili gradbeno dovoljenje in soglasje ministrstva za najem kredita, bodo dela stekla konec letošnjega leta,” je povedal Boštjan Štuhec iz kabineta župana Andreja Fištravca.

Za celoten projekt je občina v letošnjem proračunu predvidela 5,5 milijona evrov, celotni stroški pa se po najnovejših podatkih ocenjujejo na 6,9 milijona evrov. Preostanek bo potrebno zagotoviti v proračunu za leto 2019.

V prostorih pod severno in južno tribuno gre za nadaljevanje del, ki ob zadnjih gradbenih posegih leta 2008 niso bila dokončana. Prostore, ki so bili vrsto let prazni, bodo med drugim uredili tudi za gostinsko in trgovsko dejavnost, tam bo domovala tudi nogometna šola, stadion pa bo opremljen tudi z novim novinarskim središčem in prostori za upravljanje.

Za našteta dela so na občini že pridobili gradbeno dovoljenje, zato so že objavili javno naročilo. Prijavljena gradbena podjetja bodo v prihodnjih dneh povabljena k pogajanjem. “Če bodo pogajanja uspešna, bi lahko začeli dela na severni in južni podtribuni konec septembra ali na začetku oktobra,” je dejal Štuhec.

Sredstva za projektno dokumentacijo je prispeval NK Maribor. “Vsi, ki so v klubu sodelovali z arhitekti pri pripravi dokončne projektne dokumentacije, so sledili cilju narediti projekt čim bolj optimalen, funkcionalen in skladen z vsemi potrebami kluba in priporočili krovnih nogometnih organizacij Uefa in Fifa. Zato je izdelava projektne dokumentacije trajala nekoliko dlje, kot je bilo sprva predvideno, a lahko danes NK Maribor trdno stoji za končnimi projektnimi rešitvami, ki jih je predal Mestni občini Maribor,” je povedal predstavnik za odnose z javnostmi Stipe Jerič.

Kot je vidno iz slik so arhitekti iz podjetja Ofis ohranili videz valovanja z znamenitim lokom, ki je bil zgrajen leta 1962. Streha tako ostaja, a bo ojačana, strukture pod njo pa bodo temeljito prenovili. Na vrhu bodo VIP-lože s skupno 175 sedeži, na tribuni pa 550 sedežev za VIP, od 90 do 120 sedežev za novinarje in 2.540 preostalih sedežev. Med drugim bodo tu postavili še novo komunikacijsko klančino, povezovalni hodnik s severnim in južnim traktom ter platforme za kamere.

Dokončanje gradbenih del oziroma pridobitev uporabnega dovoljenja je predvidena v septembru 2019. NK Maribor bo lahko vmes vse tekme v domačih tekmovanjih igral v Ljudskem vrtu, enako pa velja tudi za poletne kvalifikacije za evropske pokale, saj bodo gradbena dela do tedaj po večini končana, severno in južno podtribunje pa bo že v uporabi.

Število sedežev za gledalce na zahodni tribuni se z obnovo znižuje za 804, skupna kapaciteta tribune pa bo tako po novem 3.265 sedežev.