Pogodba podpisana – Ljudski vrt bo dobil novo podobo!

Prva liga 21. Maj 202016:06 > 16:17
Matic Burazer

Četrtek je velik dan za Maribor. Župan Saša Arsenovič je podpisal pogodbo z izbranim izvajalcem za dolgo pričakovano obnovo dotrajane zahodne tribune stadiona Ljudski vrt.

Uvodna dela bodo stekla že prihodnji teden, stara tribuna pa bo obnovljena spomladi 2021. Šest milijonov evrov vreden projekt bo tako končan do mladinskega evropskega prvenstva.

“Danes je res velik dan za mesto Maribor, še posebej pa za šport,” je ob podpisu pogodbe z direktorjem Makro 5 gradnje Igorjem Hvastjo in direktorjem Športnih objektov Maribor Tadejem Mežnarjem dejal Arsenovič. Po županovih besedah je izvajalec obljubil končanje del še pred predvidenim rokom, zato so vse skrbi, da Ljudski vrt junija 2021 ne bi gostil tekem nogometnega evropskega prvenstva do 21 let, odveč.

Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da bomo zagotovili junija igranje tekem na evropskem prvenstvu,” je dodal Hvastja. Dela v glavnem obsegajo adaptacijo notranjih prostorov, zato ne bo izrazitega vpliva na prometne poti v okolici in na samo dogajanje na nogometni zelenici.

Zagotovili so nam, da ta sveta trava med gradnjo ne bo poškodovana,” je dodal predsednik Nogometnega kluba Maribor Drago Cotar, ki je spomnil, da je Arsenovič že tretji župan, ki se ukvarja s tem projektom. Cotarja veseli, da bo zahodna tribuna zdaj končno obnovljena. “Ne smemo pozabiti, da je takrat, ko se je leta 2008 ta stadion posodobil, prišla nova energija in je tudi klub na novo zaživel. V mesto je prinesel veliko ne le navijačev, ampak tudi turistov,” je dejal.

Sama obnova zahodne tribune bo izpeljana po načrtu podjetja Ofis arhitekti, ki ga je javnost spoznala že pred dvema letoma. Streha, ki je spomeniško zaščitena, bo utrjena, vse pod njo pa bodo temeljito prenovili. Novih sedežev bo sicer nekaj manj, popolno prenovo pa bodo dočakali še komunikacijska klančina, povezovalni hodnik s severnim in južnim traktom, dvigalo in platforme za kamere.

Streha z znamenitim lokom bo ohranila sedanjo podobo, a bo po besedah župana estetsko prilagojena celotni podobi Ljudskega vrta. Slednji bo po obnovi izpolnjeval najnovejše predpise za športna tekmovanja, poskušali pa bodo nanj pripeljati tudi čim več drugih prireditev. Občina ob tem snuje gradnjo garažne hiše pod pomožnim igriščem, že skoraj pri koncu pa je tudi dokončanje prostorov pod južno in severno tribuno.

Celotna vrednost del na zahodni tribuni po danes podpisani pogodbo znaša 6,2 milijona evrov brez DDV-ja, skupaj z deli pod južno in severno tribuno pa je občina v Ljudski vrt vložila kar 10 milijonov evrov. Vse skupaj je po besedah Arsenoviča le nadaljevanje del, ki bo zadnjih posegih na stadionu leta 2007 niso bila dokončana.