Poškodbe zasenčile dobre predstave Slovencev

Vikend pred zadnjim reprezentančnim premorom v letošnjem letu je selektorju nogometne reprezentance Srečku Katancu postregel z mešanimi občutki. Na eni strani je lahko zadovoljen s formo številnih reprezentantov, po drugi mu težave povzročajo številne poškodbe.

V ponedeljek se na Brdu pri Kranju pričenjajo članske izbrane vrste, ki bo v petek odigrala še četrto tekmo v sklopu kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Slovenci bodo na Malti naskakovali podaljšanje serije neporaženosti.

Reprezentanti so bili v minulem tednu strelsko razpoloženi tudi v evropskih tekmovanjih, a so zadetki terjali tudi davek v obliki poškodb. Kevin Kampl in Robert Berić sta bila z zadetkoma junaka zmag Bayerja in St. Etiennea, a sta se v tekmah s Tottenhamom in Qabalo tudi poškodovala, zaradi česar bosta morala izpustiti gostovanje na Malti in Poljskem. Za nameček se je poškodoval tudi Roman Bezjak, zato je selektor Katanec v izbrano vrsto naknadno vpoklical Aleksa Pihlerja in Andraža Šporarja, ki je pred krstnim prihodom v člansko reprezentanco sodeloval v pravi srhljivki Basla, ki je v sodniškem dodatku dvoboja z nasprotnikom z Lozane dosegel dva zadetka in slavil z 2:1.

Basel ima pred drugim Sionom kar 12 točk prednosti, na vrhu hrvaškega prvenstva pa še naprej vztraja tudi Rijeka. Matic Črnic v jadranskem derbiju, ki je imel vseeno močan slovenski pridih, ni dobil priložnosti za igro, zato pa je s klopi za rezerviste spremljal preobrat svojih soigralcev, ki so v 15. krogu prvenstva vknjižili še 13. zmago. Reška zasedba je v letošnji sezoni neporažena v vseh tekmovanjih, v prvenstvu pa ima šest točk prednosti pred zagrebškim Dinamom, junak katerega je bil tokrat Petar Stojanović. Bočni branilec, ki ga tokrat sicer ni v izbrani vrsti, je odločil dvoboj s Splitom.

Prvega zadetka v letošnji sezoni se je razveselil tudi Josip Iličić, saj je bil Kranjčan po strelu z bele točke natančen v Evropski ligi. Fiorentina je s 3:0 ugnala Slovan Liberec, Iličić pa je poleg zadetka, s katerim je načel gostujočo mrežo, podal še za drugi zadetek na srečanju. Iličić je v celoti odigral tudi nedeljsko srečanje s Sampdorio, ki se je končalo brez zmagovalca. Firenčani držijo osmo mesto. Na petem mestu po že četrti zmagi v nizu najdemo Atalanto Jasmina Kurtića, ki je gostoval pri nekdanjem klubu. Gostje so pri Sassuolu slavili z izidom 0:3, tudi Kurtić je pred prihodom v izbrano vrsto vknjižil vseh 90 minut. Obdobje med oktobrskim in novembrskim reprezentančnim premorom bodo skušali čimprej pozabiti pri Chievu. Verončani so odlično vstopili v sezono, a so v zadnjih petih tekmah vknjižili zgolj dve točki, po porazu z Juventusom pa so zdrsnili na 13. mesto. Boštjan Cesar je bil prvič po poškodbi, ki jo je staknil v dvoboju z Anglijo, na klopi, Valter Birsa je igral do 73. minute, ko je bl izid še 1:1.

Z nekoliko slabšo popotnico se bo na Gorenjsko preselil Jan Oblak, saj je z Atleticom klonil v San Sebastianu. Atletico je v gosteh pri Real Sociedadu doživel še drugi poraz sezone, drugega v zadnjih treh krogih, in na lestvici izgubil mesto, saj je padel za Villarreal, na četrto pozicijo. Škofjeločan je bil obakrat premagan po strelih z bele točke. Madridčani so bili uspešnejši v Ligi prvakov, saj so v 93. minuti dvoboja z Rostovom prišli do vseh treh točk in zmage z 2:1. V obrambi ruskega podprvaka je celotno tekmo odigral tudi Miha Mevlja. Primorec je bil na delu tudi v nedeljo, ko je s soigralci s 4:1 ugnal Arsenal Tulo, ob obrambnih nalogah pa se je izkazal tudi v napadu, saj je vknjižil podajo za zadetek, po katerem so gostitelji povedli z 2:1. Rostov je tako prekinil post treh ligaških tekem brez zmage in se trenutno nahaja na sedmem mestu.

Po dveh zaporednih porazih je zmago, tretjo v letošnji sezoni turškega prvenstva, vknjižil tudi Konyaspor. Nejc Skubic je v dvoboju s Kasimpaso odigral celotno tekmo in se veselil zmage z 2:1, med tednom pa je dvoboj Evropske lige sklenil predčasno, saj je v 54. minuti prejel še drugi rumeni karton. Braga, ki je prav tako igrala z deseterico, je tekmo dobila s 3:1. Dobre izide pa s Twentejem še naprej niza Dejan Trajkovski, ki je s soigralci neporažen zadnjih šest tekem. Dvema zmagama je nekdanji nizozemski prvak dodal še četrti remi, ki pa tokrat šteje veliko, saj je bil dosežen v gosteh pri PSV Eindhovnu. Mariborčan je igral do 83. minute, a tokrat nekoliko bližje nasprotnemu golu, na levi strani zvezne vrste. Po 12 tekmah je Twente z 19 točkami na šestem mestu ligaške razpredelnice.

Kot vodilni v danskem prvenstvu bo na Brdo pripotoval tudi Benjamin Verbič, ki v nedeljo sicer ni sodeloval pri visoki zmagi nad Sonderjyskejem. S četrto zmago v nizu je Kobenhavn ohranil šest točk naskoka pred mestnim rivalom Brondbyjem. Danski prvak ima ob tem možnosti za preboj v nadaljevanje Lige prvakov, saj je med tednom odščipnil točko Leicester Cityju in za drugim Portom zaostaja dve točki. Vojničan je v srečanju z angleškim prvakom odigral 83 minut.

Kot prvouvrščeni v slovenskem prvenstvu se bo izbrani vrsti pridružila tudi trojica Olimpije. Rok Kronaveter je namreč odločil dvoboj v Kopru in zmaje ohranil na prvem mestu. V dvoboju s Koprom, za katerega je celotno tekmo odigral Gregor Sikošek, sta zaigrala tudi Miha Zajc in Antonio Mlinar Delamea. Natančen je bil tudi Milivoje Novaković, ki je z golom za 2:0 potrdil zmago Maribora nad Celjem in tako prispeval delež k nadaljevanju serije neporaženosti, ki traja že 14 tekem.

Ob tem pa ima slovenska reprezentanca svojega predstavnika tudi na prvem mestu 2. Bundeslige. Eintracht Braunschweig je v dvoboju s Hannovrom iztržil točko in še drugič zapored ostal brez zmage, čeprav je vodil že z 2:0, posledično pa se je Stuttgart približal na točko zaostanka. Nik Omladič je znova odigral celotno tekmo. (vir: nzs.si)