Debakel Hrvaške v Portu, mojstrovina Mbappeja

REUTERS/Rafael Marchante

Portugalska je v prvem krogu druge izvedbe Lige narodov na stadionu Dragao v Portu s 4:1 premagala Hrvaško. Francozi so bili boljši od Švedske, Belgijci pa so slavili na Danskem.

Portugalci so dominirali na praznem Dragau, kjer so štirje od petih zadetkov padli v drugem polčasu. Hrvaška je imela v prvih 45 minutah veliko sreče (Joao Felix in Raphael Guerreiro sta zadela vratnico) in odličnega Dominika Livakovića v vratih.

Domači, ki so igrali brez poškodovanega kapetana Cristiana Ronalda, so povedli v 41. minuti. Bočni branilec Manchester Cityja Joao Cancelo je Livakovića, ki se je žoge dotaknil, vendar zadetka ni mogel preprečiti, premagal s plasiranim udarcem iz 20 metrov. Diogo Jota je v 58. minuti podvojil prednost svoje ekipe s prvim zadetkom ob tretjem nastopu za izbrano vrsto. Večino dela je opravil Guerreiro, ki je lepo podal do igralca Wolverhamptona, katermu ni bilo težko zadeti hrvaške mreže.

V 70. minuti je svoj strelski prvenec v majici Portugalske dočakal tudi Joao Felix, ki je ob nekoliko slabšem posredovanju Livakovića zadel iz roba kazenskega prostora. Hrvati so častni zadetek dosegli v prvi minuti sodnikovega podaljška po hitri akciji Ivana Perišića, Anteja Rebića in strelca Bruna Petkovića.

Končni rezultat je tik pred koncem postavil Andre Silva, ki se je najboljše znašel v gneči po podaji iz kota in še četrtič premagal Livakovića.

Tudi Francozi so drugo izvedbo Lige narodov začeli z minimalno zmago v Stockholmu proti Švedski. Edini zadetek je po izjemenem samostojnem prodoru dosegel Kylian Mbappe, medtem ko je Antoine Griezmann v 95. minuti zapravil strel iz najstrožje kazni.

Portugalci bodo čez tri dni gostovali na Švedskem, Hrvate pa v Parizu v reprizi finala zadnjega svetovnega prvenstva čaka obračun s Francozi.

Za zmago Belgije na Danskem sta zadela Jason Denayer v 9. in Dries Mertens v 77. minuti.